Slovenski domovi za starejše kot zgled Evropi

Mednarodna izmenjava znanj v Domu za varstvo odraslih Velenje
Naš čas

Mednarodna izmenjava znanj v Domu za varstvo odraslih Velenje – Trije dnevi povezovanja, učenja in navdiha

Velenje, 14. maja – Kultura usklajenih odnosov je celovit in preizkušen model dela, ki v praksi domov za starejše in posebnih socialno-varstvenih zavodih prinaša presenetljivo pozitivne učinke. Blagodejno deluje na stanovalce in zaposlene, saj temelji na medsebojni pozornosti, naklonjenosti in spoštovanju. Njeno učinkovitost potrjujejo izkušnje iz domov za starejše v Nemčiji, Avstriji in Švici, saj so z uvedbo opazili pomembne spremembe v počutju, odnosih in splošnem vzdušju med stanovalci in zaposlenimi.

V Sloveniji nekaj domov dosega zavidljivo raven

V Domu za varstvo odraslih (DVO) Velenje so sredi maja gostili strokovnjake iz doma Heim Amandum v Nemčiji. Namen srečanja, ki je potekal v sodelovanju s podjetjem Firis Imperl, je bil izmenjava znanj in dobrih praks pri uvajanju in izvajanju koncepta kulture usklajenih odnosov v domovih za starejše.

»Cilj programa je vzpostaviti novo kulturo bivanja, v kateri je vsak posameznik slišan, razumljen in upoštevan – tako stanovalci kot zaposleni. Gre za pristop, ki v ospredje postavlja človeka, njegov glas in njegovo dostojanstvo,« je povedal Franci Imperl, ustanovitelj firme Firis, ki je dodal, da se v zadnjih desetletjih intenzivno posvečajo razvoju novih pristopov dela v domovih za starejše. »Sodelovanje z zelo uglednim nemškim domom ima izjemno težo. Njihov vodja je začetnik koncepta usklajenih odnosov oziroma, kot pravimo mi, kulture usklajenega odnosa. Če so se ti strokovnjaki odločili, da pridejo v Slovenijo in se učijo od nas, potem to pomeni, da nekaj res počnemo prav. Gre za šolski primer učinkovite mednarodne izmenjave znanja.

Ko se zaposleni iz različnih držav srečajo in ugotovijo, da kljub razdalji tisoč kilometrov razmišljajo podobno – o tem, kako izboljšati kakovost življenja stanovalcev, kako motivirati zaposlene ter kako preoblikovati vodstvene pristope iz nadzora v učenje, odgovornost in samostojnost – je to neprecenljivo,« poudarja Imperl.

Na vprašanje o razlikah med slovenskimi in tujimi domovi pa opozori, da ni mogoče posploševati: »Tako kot drugje po svetu tudi pri nas obstajajo velike razlike med domovi – tako po konceptih in kulturi kot tudi kakovosti storitev. A imamo v Sloveniji nekaj domov, ki dosegajo res zavidljivo raven, kar potrjujejo tudi odzivi iz tujine. Spomnim se, ko smo pred tremi leti gostili delegacijo iz Avstrije in Nemčije – direktor enega izmed domov je ob ogledu teh istih treh domov rekel: »Oprostite, kaj takega pri nas v Nemčiji ne boste našli.« To je bil izjemen kompliment – in tudi potrditev, da smo na pravi poti.«

Na področju kulture usklajenih odnosov velik korak naprej

Direktorica DVO Velenje Violeta Potočnik Krajnc je povedala, da so gostje iz Nemčije v sklopu tridnevnega strokovnega srečanja njihov dom že obiskali oktobra lani, tokrat pa so se vrnili z željo, da znanje poglobijo. V Slovenijo je prišla desetčlanska delegacija s področij zdravstva in sociale.

»Obiskali so Dom Litija, naš dom in Dom Grmovje. Vsak dan je bil razdeljen na dva dela – dopoldne so potekala strokovna predavanja, predstavitve in diskusije, popoldne pa ogledi domov in srečanja s stanovalci. V Sloveniji smo na področju kulture usklajenih odnosov naredili velik korak naprej. Zaradi manjše fluktuacije kadra in zavzetosti zaposlenih imamo bolj stabilne pogoje za razvoj. Tako trenutno znanje na tem področju v veliki meri predajamo našim gostom, medtem ko mi od njih črpamo dodatne strokovne vsebine in poglede iz njihovega sistema,« še dodaja Potočnik Krajnčeva.