Celje, 20. maja – Območna organizacija Sindikata upokojencev Savinjska Celje je pripravila regijski posvet o dolgotrajni oskrbi na domu, ki bo v skladu z zakonom zaživela 1. julija, torej čez dober mesec dni. A pred tem datumom se med deležniki, ki se ukvarjajo z dolgotrajno oskrbo, pojavljajo številne bojazni. Na posvetu v Celju so spregovorili udeleženci o tem, kako potekajo priprave in koliko smo že pripravljeni na dolgotrajno oskrbo na domu.
Posveta se je udeležil celjski župan Matija Kovač, predstavniki Doma ob Savinji Celje, Centra za socialno delo Celje in predstavnica Vstopne točke za bodeče oskrbovance za dolgotrajno oskrbo na domu.
V celjski mestni občini bo omenjene storitve izvajal Dom ob Savinji Celje, ki izvaja že storitev pomoči na domu, pa tudi sicer je njihovo delovanje bistveno širše od domske oskrbe. Dom ob Savinji bo storitev pomoči na domu izvajal tudi za sosednje občine.
Matija Kovač je v uvodu posveta povedal: »Mestna občina Celje na uvedbi te pomembne storitve že kar nekaj časa dela s sosednjimi občinami Štore, Vojnik in Dobrna. Odločili smo se, da izberemo skupnega izvajalca, ki v naših občinah že uspešno izvaja storitev pomoči na domu. Trenutno smo v fazi zaposlitve osebe, ki bo koordinirala izvajanje dolgotrajne oskrbe.«
Poudaril je tudi, da bo cena pomoči na domu, ki jo v Celju uspešno izvajajo, tudi v prihodnje ostala enaka ter da si želi, da bi na storitev dolgotrajne oskrbe na domu postopoma prehajali tudi dosedanji uporabniki pomoči na domu.
Pravica, ki se je po Zakonu o dolgotrajni oskrbi uveljavila že v lanskem letu, je pravica do izbire oskrbovalca družinskega člana. S 1. julijem 2025 bo vlogo do uveljavljanja teh pravic na vstopno točko za dolgotrajno oskrbo pri pristojnem Centru za socialno delo (CSD) možno oddati od 1. junija dalje.
Odprta ostajajo še vedno ista vprašanja
Po besedah predsednika celjskega odbora sindikata upokojencev Savinjska Dušana Verbovška pa leto dni po prvem posvetu o dolgotrajni oskrbi na domu ugotavljajo, da brez odgovorov ostajajo odprta še vedno ista vprašanja kot pred letom dni. Dušan Verbovšek ob tem pojasnjuje še, s katerimi nejasnostmi se še vedno srečujejo upokojenci: »Upravičence do te oskrbe še vedno predvsem zanima, kam se lahko obrnejo za informacije, ki jih potrebujejo. Pomoč na domu bo ostala še vedno za tiste, ki ne bodo deležni dolgotrajne pomoči na domu. Vseeno bo verjetno 1. julij datum, ko se bo projekt začel uveljavljati. Upokojence zanima predvsem, kje so vstopne točke, kdo je upravičen do te oskrbe. Ne ve se še niti, kolikšen bo prispevek posameznika za plačilo te oskrbe.«
Simona Žnidarec Demšar je vodja Centra za pomoč na domu, ki deluje v okviru Doma ob Savinji Celje. Pojasnjuje, da bo pomoč na domu še vedno ostala in bo tudi pravica vseh, kar pomeni, da bodo lahko vsi državljani to pravico uveljavljali še naprej. »Celjski dom starejših občanov, ki bo v Celju in še nekaterih okoliških občinah prevzel izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu, se na projekt pripravlja že dobro leto. A ob tem opozarjamo tudi na kadrovski primanjkljaj.« Povedala je, da je dolgotrajna oskrba na domu nova pravica, ki jo bodo posamezniki lahko uveljavljali preko vstopne točke CSD Celje, odločbe bodo nato izdajali njegovi svetovalci. »Logistično smo na začetek delovanja storitve torej pripravljeni, se bomo pa srečevali s problemom kadrov, ki ga bomo sproti dograjevali. Z obstoječim kadrom pa vseh potreb v začetku ne bomo mogli zadovoljiti.«
Irena Tovornik je vodja vstopne točke CSD Celje. Tudi tam se soočajo s pomanjkanjem kadra. »Mi smo svoje naredili, zdaj pa čakamo tudi informacijski program, da bomo po 1. juliju lahko začeli odločati. Glede kadra bi lahko rekla, da si ga posamezni socialni zavodi med seboj krademo, vseskozi potekajo tudi razpisi za nove zaposlitve na tem področju.«