Nekateri navijajo tudi za NK Maribor

Peter Dermol
Naš čas

Župan MO Velenje Peter Dermol je na Radiu Velenje odgovarjal na številna vprašanja poslušalcev. Če jih imate tudi vi – morda kakšno pripombo, predlog, pohvalo ali kritiko – jih naslovite na GSM številko 031 26-26-26 ali na Facebook profil Radia Velenje.

Kaj pomeni kos betona, pobarvan rumeno-modro pri novem bloku na Gorici, je zanimalo poslušalko.

“Vidim, da imamo v Velenju očitno kar nekaj navijačev nogometnega kluba Maribor. To so znamenite barve tega kluba. Niso se znašle samo tam, tudi v drugih delih mesta se pojavljajo različni vzorci. Kjer je lastnik objekta MO Velenje, primerno reagiramo bodisi s prijavo na policijo bodisi madež odstranimo, če je moteč. Nekateri grafiti so ljudem prijazni, nekateri so moteči. Če je tak, predlagam, da to sporočijo upravniku, ta pa zagotovi, da se zadeva očisti. Je pa to stvar etažnih lastnikov, saj škarpa, na kateri je zapis, pripada bloku, in mora upravnik za to tudi ustrezno poskrbeti.”

Veliko se govori o vetrnih elektrarnah na Paškem Kozjaku. Kako je obveščena MO Velenje in kakšno je stališče velenjske občine, je spraševal Ivan.

“V postopku neposredno ne sodelujemo, niti ne dobivamo uradnih obvestil. Vsake toliko pride kakšen dopis zaskrbljenih tam stanujočih prebivalcev, ki pa sodijo v drugo občino. Če te legitimnosti nimamo, potem ideji težko oporekamo ali jo podpiramo, osebno pa projekt premalo poznam, da bi ga lahko ocenjeval. Vsekakor pa je lahko vsak tak poseg moteč za lokalno okolje in po informacijah različnih civilnih iniciativ to v tem trenutku drži tudi za ta projekt. Je pa to stvar investitorja, države in tudi lokalnega okolja, predvsem pa tistih občin, ki imajo tam pristojnost.”

Majda je precej kritična do Velenjske plaže. Obljubljali ste, da bo po novem bolj zelena, zdaj je vse zabetonirano, prihaja pa še Cankarjeva, pravi.

“Ne strinjam se, da je vse zabetonirano. Mislim, da Velenjska plaža pridobiva zelo lepo podobo, mnogo pohval smo že prejeli. Kar se pa tiče pohodnih površin, ki so jih utrdili, tlakovali, nekatere asfaltirali, bi želel zelo jasno povedati, da imamo tudi v našem okolju vsi ljudje pravico dostopati do javne dobrine, kot je Velenjska plaža, in do ostalih storitev, ki jih ponuja. Žal med nami živijo tudi invalidi, osebe z motnjo v razvoju, in ti ljudje so, vključno s starši z vozički, zelo težko ali pa sploh niso mogli dostopati do javnih sanitarij, ponudnika sladoleda in pomola, kjer imamo nameščeno tudi opremo za spust invalidov v čolniček, da jih lahko popeljemo po jezeru. Te površine so utrjene zato, da tudi tem ljudem omogočimo vključevanje v družbeno dogajanje. Mislim, da mora biti mesto, ki je prijazno invalidom, to priznanje namreč imamo, odgovorno, da tem ciljnim skupinam omogoča nemoteno dostopanje do teh dobrin. Velenjska plaža bo zelena, veliko dodatnih dreves je posajenih.
V zvezi s Cankarjevo ulico pa verjamem, da ima vsakdo svoje videnje, kako naj bi izgledala. Ta ulica je središče našega mesta. Idejna zasnova za to območje je bila izpeljana že v času Nestla Žganka. Projektna rešitev, ki je danes na mizi, bo sovpadla tudi z idejami, ki so bile začrtane že v času snovanja in gradnje našega mesta. MO Velenje je objavila razpis, da smo pridobili arhitekturne ideje, ki se morajo potem uskladiti s spomeniškim varstvom, z varstvom naravne in kulturne dediščine in vsemi ostalimi soglasodajalci, ob tem pa vsak poda svoje pripombe in pogoje. Če teh pogojev ne izpolnjuješ, ne pridobiš gradbenega dovoljenja. V tem primeru se je stroka poenotila. Verjamem, da bo center mesta prijazen, lep, tako kot so ga že v začetku tudi načrtovali.
Če pogledamo še drugače, smo za ta projekt pridobili tudi nepovratna sredstva. Če se tega projekta ne bi lotili in bi v prihodnjem letu ali dveh odprli ulico in sanirali komunalno infrastrukturo ‒ obnoviti moramo tudi toplovodni system ‒ ter jo enostavno spet zaprli, bi pa verjetno, ob taki ulici, tudi župana povprašali po zdravju. “

Vlado se je dotaknil področja kurjenja v naravi. Po občinskem odloku je menda prepovedano kuriti tudi obrezane veje. Zakaj, ko pa nekatere druge občine kurjenje dovolijo?

“Občinski odlok, ki je bil sprejet, prepoveduje kurjenje tovrstnih bioloških odpadkov v naravi. Prejeli nismo nobene druge pobude, da bi to spreminjali. Če želimo živeti v čistem, zdravem okolju, v katerem v ozračje ne bomo sproščali negativnih emisij, potem bi ta odlok zelo težko spremenili. Razpravo o tem lahko odpremo, bi pa verjetno bila kar velika večina proti temu.”

...

Odgovore na vsa vprašanja si preberite v današnjem Našem času.