Šoštanj, 4. aprila – Sklepno dejanje vseh zborov članov društev upokojencev v Šaleški dolini – v Velenju, Šoštanju in Šmartnem ob Paki – je bila skupščina Šaleške pokrajinske zveze društev upokojencev (ŠPZDU), ki so jo letos pripravili v športnem centru REKS v Ravnah pri Šoštanju. Udeležba je bila stoodstotna, skupščine se je udeležilo vseh 36 delegatov, ob njih pa še gosta: Željko Kljajič, podpredsednik ZDUS, in Boris Goličnik, župan Občine Šoštanj. Oba sta pohvalila delo ŠPZDU, predvsem na humanitarnem in socialnem področju, saj starejši pomagajo starejšim z zdravstvenimi ali socialnimi težavami. Z občine Šmartno ob Paki je prišlo opravičilo za odsotnost, z MO Velenje se skupščine ni udeležil nihče.
Najmanjši, a najbolj aktivni
»Z delovanjem zveze v lanskem letu sem zelo zadovoljen. Pohvalila nas je tudi Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS), pri kateri ugotavljajo, da smo najmanjša pokrajinska zveza, a najbolj delovna. To nam, seveda, zelo godi,« je povedal predsednik ŠPZDU Franc Vedenik. Da so zelo dejavni, dokazuje zelo širok program dejavnosti. Mnoge med njimi so takšne, ki jih v drugih pokrajinskih zvezah ne izvajajo. Udeležba upokojencev v vseh dejavnostih je velika. V ŠPZDU je 11 društev in en klub upokojencev, šteje pa okoli 5.000 članov. »Poseben dosežek se mi zdi to, da so posamezna društva suverena pri izvajanju svojega programa, ŠPZDU pa je vez med društvi in ZDUS,« poudari Vedenik.
Med prireditvami, po katerih so unikatni, so dnevi medgeneracijskega sožitja, na katerih se vsako leto zvrsti več kulturnih in športnih dogodkov, razstave, delavnice, srečanja, okrogle mize in predavanja. »Samo mi tudi prirejamo srečanje članov zveze v Rdeči dvorani, kjer posebej počastimo zlato in diamantno poročene pare. Lani smo izvedli pokrajinske športne igre v sedmih panogah, imeli revijo pevskih zborov, udeležili smo se športnih iger ZDUS, kjer smo bili zelo uspešni in že šestič zasedli 2. mesto,« našteva predsednik.
Brez upokojencev ne gre
Organizacij oz. priložnosti, kamor se lahko vključujejo upokojenci, je v Šaleški dolini precej – od ŠPZDU in posameznih društev upokojencev, AZ Ljudska univerza, UNI3 do krajevnih skupnosti. Je vzrok tudi v tem, da so v dolini upokojenci nekoliko mlajši?
»Morda tudi,« pravi Vedenik. »Tudi sam ugotavljam, da v nobenem okolju brez upokojencev ne gre, najsi bo v svetih krajevnih skupnosti in mestnih četrti, v raznih komisijah, odborih … Kaže, da smo generacija, ki smo še pripravljeni delovati, se vključevati v delo na različnih področjih ter da nam ni vseeno, kaj se dogaja v lokalnem okolju in kakšna bo prihodnost mladih. Tudi naše medgeneracijsko srečanje podpira sodelovanje med generacijami,« ocenjuje Vedenik.
Letošnji program dela bo več ali manj podoben, Vedenik pa poudari, da bodo konec leta že začeli s pripravami na volitve, saj bo skupščina čez leto volilna. »Izteče se mandat vsem organom in bomo jeseni že pozivali društva, naj razmislijo o kandidatih za odbore, komisije in tudi vodstvo. S tem so kar težave, v vseh društvih, saj se ljudje vodstvenih funkcij izogibajo,« še pravi Vedenik.