Digitalizacija, zeleni prehod, umetna inteligenca …

Nagrajenci srednješolskih raziskovalnih nalog
Naš čas

Sklenjeno 42. gibanje Mladi raziskovalci za razvoj Saša regije – Skulpturo Bergmandeljc je prejela Irena Štimac

Velenje, 2. aprila – S slovesnostjo v Domu kulture se je sklenilo 42. gibanje Mladi raziskovalci za razvoj Saša regije, v okviru katerega so mladi raziskovalci oddali 31 raziskovalnih nalog, med katerimi je bilo 19 osnovnošolskih in 12 srednješolskih. Število nalog je nižje od lanskega, ko jih je bilo 44, a na kakovosti se to ne pozna, je poudaril predsednik programskega sveta gibanja mag. Gašper Škarja.
»Tudi letos se tako lahko nadejamo odličnih rezultatov na državnem srečanju v Murski Soboti. Morda članom programskega sveta manjše število nalog povzroča določeno skrb, zato iščemo načine, kako privabiti mlade k raziskovanju, kako motivirati tudi mentorje – mlade učitelje, ki šele vstopajo v izobraževalni proces, in to je naloga, ki nas čaka v prihodnje. Raziskovalnih tem pa na srečo ne zmanjka. Vse so zanimive, vedno aktualne –digitalizacija, zeleni prehod, umetna inteligenca ‒ tako da tukaj mladi nikoli ne razočarajo.«

V sodelovanju vsako leto povabijo tudi vsa podjetja v regiji, da sodelujejo s predstavniki v programskem svetu ali z oddajo tem za raziskovanje. »Vsako leto se kar nekaj podjetij odzove in predlaga teme. Nekaj od teh tem si dijaki in učenci izberejo, kar za gibanje pomeni dodano vrednost,« še pravi Škarja.

Nikoli ne vemo vsega in dovolj

Raziskovalno delo je zaključilo 49 avtorjev ob podpori 35 mentorjev in somentorjev. Svoje naloge so v marcu predstavljali ocenjevalnim komisijam. Koordinatorica gibanja je Karmen Hudournik. »Zanimivo je, da so letos pri osnovnošolcih prevladovale naravoslovne tematike, sicer so to bile družboslovne, pri srednješolskih pa seveda prednjači tehnično področje. Od 31 nalog lahko na državno tekmovanje pošljemo po eno nalogo s posameznega področja, s tehniškega pa tri. Naprej gre 18 osnovnošolskih nalog in sedem srednješolskih.«

Na prireditvi so sedemnajstič zapored podelili skulpturo Bergmandeljc, ki jo prejmejo posamezniki in organizacije za večletno delo v gibanju. Letos ga je prejela Irena Štimac, ki jo mladi raziskovalci navdušujejo. »Nikoli ne vemo vsega in dovolj, mladi raziskovalci pa s svojo domiselnostjo in svežimi pogledi pogosto pripeljejo do nepričakovanih spoznanj. Dokazujejo tudi, da so sposobni ne le slediti stopinjam svojih predhodnikov, temveč jih znajo preseči in odpreti nova obzorja. Mentorstvo ni le vodenje, ampak tudi soustvarjanje in odgovornost. Hvala programskemu svetu, da sem postala lastnica te skulpture ter da lahko skupaj ustvarjamo svet znanja in inovacij,« je med drugim dejala ob podelitvi.

Ta petek, 11. aprila, bodo mlade raziskovalce iz osnovnih šol in njihove mentorje popeljali na nagradni izlet, srednješolci za svoje naloge dobijo denarno nagrado, najboljše naloge pa se bodo pomerile na državnem tekmovanju v Murski Soboti 19. maja.
Med osnovnošolci so se zlatega priznanja razveselili: Nuša Pipan, OŠ Livada, Mokarji kot most med tradicionalno in trajnostno prehrano, mentorici Nataša Tamše in dr. Maja Zakošek Pipan; Taja Sovič, OŠ Gorica Velenje, Merjenje ogljikovega dioksida v notranjih prostorih, mentor Peter Brglez.

Pri srednješolcih so se z zlatom okitili avtorji: Jaka Aleksander Sever, Gimnazija ŠC Velenje, Zatiranje planarij v akvariju z vodnimi ekstrakti izbranih rastlinskih vrst, mentorica Irena Štimac; Janez Jan Štiglic in Kian Ladič, Šola za strojništvo, geotehniko in okolje, Izdelava pirhov s pomočjo laserja, mentorja Jožef Hrovat in Stanislav Glinšek; Mark Šehič, Gimnazija ŠC Velenje, Ali je prehod na čistejše pridobivanje energije za Šaleško dolino res pridobitev?, mentor mag. Ivan Jovan.