Kaj ima Šoštanj od energetike?

Protest v Šoštanju
Naš čas

Pred sejo sveta Občine Šoštanj se je na Trgu svobode zgodil miren protest, ki so ga organizirali Civilna iniciativa Šoštanj in Glas upokojencev ob sodelovanju predstavnikov Ljudske iniciative Velenje. Zbralo se je nekaj 10 občanov.

Protestniki so imeli napis »nočemo plavajoče sončne elektrarne«, zato je vodja Civilne iniciative Šoštanj Walter Kolar za Naš čas pojasnil, kaj pa hočejo: »Hočemo zadoščenje. V tem času nismo nikoli dobili ničesar od elektroenergetike, od tistega, kar se je pod pultom dajalo društvom, klubom, občini, ljudje niso imeli nikoli nič. Ta elektrarna (PSE, o. p.) je vsiljena in pomeni, da so nam ta projekt pod krinko nekega zelenega prehoda umestili v umazano prihodnost, ki jo bodo čez pet let razglasili, da je bila nasedla naložba.«

Dejal je še, da HSE laže, da bo PSE pridobivala energijo za 35.000 gospodinjstev, temveč bo vsa namenjena za pridobivanje vodika. Želijo, da bi, če bi že prišlo do odločitve o novi elektrarni, to bila skupnostna elektrarna, ki bi jo postavili lastni vlagatelji: »Občina, mogoče kateri premožnejši Šoštanjčan … Od tega bi nekaj imeli – ogrevanje, električno energijo,« razlaga Kolar.

Občini je očital, da je začela komunicirati in zbirati podatke o PSE šele na klice na pomoč civilne iniciative, HSE pa ne daje informacij o tem, koliko bo PSE stala, kako bo velika …  Okrcal je tudi ministra Bojana Kumra, Šoštanjčana, ki da je domačo lokalno skupnost pustil na cedilu.

»Minister Kumer je povedal, da če bo na katerikoli točki ljudstvo proti umestitvi plavajoče sončne elektrarne, bodo končali z vsemi aktivnostmi. Zgodilo se je nasprotno, se pravi, bolj kot smo mi nasprotni, bolj nas oni silijo v priznanje umestitve in strinjanje s projektom,« je dejal Kolar.

HSE na drugi strani že kaže panele o videzu PSE in tudi pri tem lažejo, ko pravijo, da bo elektrarna pokrila največ 50 odstotkov površine jezera. »Umestiti mislijo 140 megavatov na 70 hektarov površine jezera, to pomeni na več kot polovico. Jezero meri 120 hektarov.«

Pravi še, da je dovolj nasedlih naložb, zadnja je bil blok TEŠ 6, povezan s kriminalnimi dejanji. »Takrat so na eni občinski seji sprejeli 28 okoljskih aktov, da so ga lahko umestili v mestno jedro. Tudi današnji župan je bil takrat eden izmed članov sveta občine in če si zdaj spet želi te svinjarije, potem je proti nam. Mi si ne želimo tega. Mi si želimo nekaj, kar bi bilo za nas dobro,« je še dejal Kolar.
Protest je ob koncu seje sveta Občine Šoštanj komentiral tudi župan Boris Goličnik in dejal, da ves čas delajo transparentno in v sodelovanju s HSE, glede na trditve Kolarja, da Šoštanj od energetike nikoli ni nič dobil, pa je dejal, da občina od TEŠ in Premogovnika Velenje na leto dobi okoli 5 milijonov evrov, ki jih med drugim nameni za delovanje društev in urejanje infrastrukture.