Znanje je kapital tega okolja

Projekt so predstavili Simon Čižmek, Mitja Tašler in Miha Pečovnik (od leve).
Naš čas

PSE Družmirje: teče postopek presoje vplivov na okolje in izdelava strokovnih podlag za okoljsko poročilo – HSE Saša za sinergijske učinke med projekti OVE

Šoštanj, 18. marca – Na info točki o Plavajoči sončni elektrarni (PSE) Družmirje, ki od sredine lanskega leta praviloma deluje v prostorih Občine Šoštanj vsak tretji torek v mesecu in prebivalcem omogoča vpogled v razvoj tega trajnostnega projekta, se je doslej oglasilo le po nekaj lokalnih prebivalcev. In to kljub temu, da je na glas lokalna skupnost zaenkrat proti PSE oziroma ima veliko vprašanj in strahov, tišji pa so tisti, ki projekt podpirajo. Menijo namreč, da je veliko znanja v lokalnem okolju, predvsem s področja energetike in novih tehnologij, kapital, ki bi ga morali podpreti in izkoristiti.

Teče presoja vplivov na okolje

Prav zato so ta torek ob 9. info točki pripravili srečanje z novinarji, da bi javnosti podali več informacij, kako daleč je projekt in kakšni so načrti HSE Saša. Simon Čižmek, vodja projekta PSE Družmirje, je povedal, da so v fazi državnega prostorskega načrtovanja (DPN). »Ta faza je zelo dolga in se zdi, da zadeve stojijo. V ozadju teče postopek presoje vplivov na okolje in izdelava strokovnih podlag za okoljsko poročilo. To bo presodilo, ali je objekt sprejemljiv za okolje ali ne, poleg tega bo poročilo lahko predpisalo tudi omejitvene ukrepe.

Z lokalno skupnostjo se dogovarjamo o ureditvi okolice Družmirskega jezera. V okviru DPN delamo tudi strokovno podlago krajinske ureditve, ki bo dopustila določene gradnje oz. funkcionalnosti v okolici jezera. Pri tem skušamo v čim večji meri upoštevati želje lokalne skupnosti, hkrati pa raziskujemo možnosti souporabe proizvodnje električne energije iz PSE.«

Mitja Tašler, direktor HSE Saša, je povedal, da je bilo podjetje ustanovljeno z namenom razvoja projektov obnovljivih virov energije (OVE). »PSE je jedro vseh povezanih projektov, predvsem zaradi sinergijskih učinkov med njimi. S PSE, ki je generator zelene energije, v povezavi s Severnoatlantsko vodikovo dolino, kjer je ključna proizvodnja vodika, ter ostalimi potencialnimi projekti, ki lahko zagotovijo tudi preobrazbo daljinskega ogrevanja Šaleške doline, dobimo kompletno sliko in medsebojne učinke. HSE Saša ima v prvi vrsti za cilj črpanje sredstev iz sklada za pravični prehod, ki izkorišča potenciale lokacije ter znanje in kadre TEŠ in širše okolice.«

»PSE Družmirje ni prvi projekt, kjer si skupina HSE želi sodelovati z lokalno skupnostjo, čeprav je naš najpomembnejši projekt na področju izkoriščanja sončne energije,« pa je dejal Miha Pečovnik, izvršni direktor službe za razvoj in investicije HSE. Predstavil je projekte HSE v Zasavju, delujejo pa tudi v Podravju in Posočju. »Želimo sodelovati z vsemi lokalnimi skupnosti, delovati odprto, transparentno, ker je to edini garant, da bomo dobro sprejeti v okolju. Ob tem pa ne želimo dajati polresnic ali nedorečenih sklepov. Predstavljamo ideje, načrte, ni pa to dokončna odločitev. Proces priprave takšnega projekta je zahteven, vključuje veliko odločevalcev, izdelanih imamo 15 študij, vse to pa terja čas. Ko bodo študije v fazi, ko bodo vredne, da jih predstavimo, jih bomo.«