Na 21. seji sveta Občine Šoštanj so svetniki in svetnice med prvimi v Sloveniji sprejeli Občinsko celostno prometno strategijo (OCPS), ki bo podlaga za prijavo na različne razpise za sofinanciranje ukrepov, ki so v njej predvideni. Glavni namen priprave OCPS je spodbujanje trajnostne mobilnosti z izboljšanjem razmer za hojo, kolesarjenje in javni potniški promet ter zmanjševanje osebnega motornega prometa. Pri tem se upošteva strokovne smernice, potrebe prebivalcev in razvojne potenciale občine.
Svetniki so pohvalili OCPS in se strinjali, da je pri trajnostni mobilnosti ključna sprememba miselnosti prebivalcev. Ni namreč nujno, da se od vrat do vrat pripeljemo z avtomobilom. Da bi OCPS predstavili vsem občanom in bi v praksi zaživela, bodo pripravili tudi zloženko za vsa gospodinjstva.
Nov javni zavod združuje področja
Soglasno so svetniki in svetnice potrdili tudi predlog odloka o ustanovitvi Javnega zavoda za kulturo, šport, turizem in mlade ali krajše Zavoda Šoštanj. Nadomestil bo sedanji Zavod za kulturo občine Šoštanj, ki ga do 1. aprila letos vodi še v. d. direktorice Milojka B. Komprej, ki se upokojuje. Za v. d. direktorja novega zavoda so potrdili direktorja občinske uprave Draga Korena.
Župan Boris Goličnik je pojasnil, da bo kultura še vedno nosilna dejavnost novega javnega zavoda. »S sprejemom odloka se začnejo postopki za sprejem statuta sveta zavoda. Na seji smo potrdili tudi novega v. d. direktorja zavoda, to bo direktor občinske uprave za čas, dokler ne speljemo vseh postopkov, tudi razpis za direktorja zavoda. S tem bomo pohiteli in računam, da zavod drugo leto tudi dejansko zaživi,« je dejal župan in se ob tej priložnosti zahvalil Milojki Bačovnik Komprej za njeno odlično in dolgoletno delo na področju kulture, v zadnjem obdobju tudi kot v. d. direktorice Zavoda za kulturo.
Gutenbuchel še ni šoštanjski
Ker na občini že nekaj časa ugotavljajo, da imajo nekateri etažni lastniki željo po zapiranju parkirišč ob večstanovanjskih stavbah so pripravili – in na seji potrdili – odlok o spremembi odloka o javnem redu in miru v Občini Šoštanj. Ta pravi, da je na »celotnem območju mesta Šoštanj pri večstanovanjskih stavbah prepovedano nameščanje cestnih zapor, zapornic, verig in drugih ovir za zapiranje parkirišč ali dovozov do njih. Dopustne so izjeme le v upravičenih primerih, ko so posamezni etažni lastniki tudi lastniki posameznih parkirnih prostorov in imajo lastništvo vpisano v zemljiško knjigo in na parkirišču ni drugih parkirnih prostorov.«
Na seji so imenovali Sandro Vajda v svet zavoda CSD Saša. V Načrt razvojnih programov so vključili nov samostojni projekt, ki je bil do zdaj vključen v programski projekt sanacije po poplavah 2023 na mostovih in cestah in se seznanili s poročilom o izvedeni Adventni pravljici na dvorcu Gutenbuchel. Pri tem je župan dodal, da si občina še vedno prizadeva pridobiti dvorec v svojo last, da bi ga lahko obnovila in z njim upravljala, a se zadeve komplicirajo. V kratkem je predviden sestanek na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj in nadeja se pozitivnih dogovorov.
Županov dobrodelni sklad bogatejši
Svojevrstna zanimivost na seji je bil predlog sklepa o namenu porabe davka na dobitek od iger na srečo. Občina Šoštanj je namreč februarja prejela nakazilo v višini 10.763,99 EUR iz naslova davka na dobitke od iger na srečo. Davek na dobitke od iger na srečo je na podlagi Zakona o davku na dobitke pri klasičnih igrah na srečo (Uradni list RS, št. 24/08) prihodek občine, v kateri ima dobitnik stalno prebivališče. Višina davka je 15% od pridobljenega dobitka. »Občina je prejela dopis dobitnika, ki je predlagal, da se davek nameni Dobrodelnemu županovemu skladu Občine Šoštanj. Čestitke srečnemu dobitniku za dobitek in hvala njegovo odločitev. Želim mu, da se mu dobro povrne v zdravju,« je to odločitev anonimnega srečnega dobitnika komentiral župan.