Novosti na področju cepljenja

Po novem je cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu brezplačno tudi za odrasle, stare 45 in 46 let

Velenje, 5. marca – Letos je ministrstvo za zdravje v Sloveniji uvedlo nekaj pomembnih novosti v okviru programa cepljenja, ki vključujejo širitev cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) in cepljenje otrok proti noricam s kombiniranim cepivom. Ena od ključnih novosti je, da je cepljenje proti KME zdaj brezplačno tudi za odrasle, stare 45 in 46 let, sicer pa tudi za otroke, rojene leta 2016 in pozneje (3 leta in več).

Ta odločitev je posledica pobude Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki je predlagal širitev cepljenja odraslih na podlagi analize nizke precepljenosti med odraslimi, ki so upravičeni do tega cepljenja. Po mnenju strokovnjakov, vključno s člani posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ, je razširitev tega programa ključna za povečanje zaščite pred KME, ki se prenaša z ugrizi okuženih klopov.

Najučinkoviteje bolezen preprečujemo s cepljenjem

Monika Pogladič, odgovorna medicinska sestra splošnih ambulant ZD Velenje, pojasnjuje, da je cepljenje ključnega pomena za zaščito posameznikov in skupnosti pred nevarnimi okužbami. »Klopni meningoencefalitis  je virusna bolezen osrednjega živčevja, ki se prenaša z vbodom okuženega klopa in ogroža predvsem ljudi, ki se v obdobju aktivnosti klopov zadržujejo v naravnih žariščih bolezni. Najučinkoviteje bolezen preprečujemo s cepljenjem proti KME.«

Kaj je glavno vodilo za širitev cepljenja proti KME za odrasle, ki prej niso bili vključeni v brezplačno cepljenje? »Vsekakor omogočiti večjo precepljenost populacije in posledično manjše možnosti za razvoj te bolezni in njenih posledic, ki lahko pomembno zaznamujejo kakovost življenja posameznika in njegovih bližnjih,« odgovarja Pogladičeva in poudari, da cepljenje vzpodbujajo v ambulantah splošne in družinske medicine, v referenčnih ambulantah, kjer tudi obveščajo po pošti osebe, stare 46 let in več, zdaj 45 let in več. »Priporočljivo je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih z enomesečnim razmikom, da se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov. Tretji odmerek sledi čez 9 do 12 mesecev, nato pa so potrebni poživitveni odmerki, prvi čez tri leta, kasneje pa na pet let.«

Cepljenje proti KME prispeva k zaščiti prebivalcev na območjih, kjer so klopi najaktivnejši. »Cepljenje ustvari zaščito, da ljudje ne zbolijo za virusom oz. če pride do pojava bolezni, posledice niso tako hude, kot so lahko pri necepljenih prebivalcih, potek bolezni je blažji,« še pravi Pogladičeva.

Ljudje se lahko na cepljenje naročijo na elektronski naslov ambulante za cepljenje, po telefonu ali osebno v ordinacijskem času ambulante za cepljenje, ki je zaenkrat samo ob petkih med 11. in 14. uro.