Zaradi sinove bolezni, ki je Velenjčanko Melito Ambrožič, ki zdaj živi v Ljubljani, pahnila v obup in žalost, in želje, da bi pomagala njemu, predvsem pa sebi, je začela raziskovati tehnike, ki bi umirile um. Možgani so jo sicer navduševali že od nekdaj. Tako je začela z intenzivnimi izobraževanji na Mastermind akademiji, najprej s hipnozo, sledilo je nevrolingvistično programiranje (NLP) in na koncu še life in business coaching.
Melita se že od nekdaj rada izobražuje. Tako je že pred leti uspešno končala transakcijsko analizo pri dr. Zoranu Milivojeviću in znanja so se začela povezovati v celoto. »Študij mi je osmislil večere in me zaposlil, da nisem preveč razmišljala in si postavljala nekoristnih vprašanj v smislu, zakaj se to dogaja meni. Izstopila sem iz vloge žrtve in si ponovno prigarala sebe. Na tej poti širjenja znanj in osebne preobrazbe sem spoznala tudi nov krog ljudi in učiteljev, ki nas povezujejo v skupnost dobronamernih posameznikov,« je povedala uvodoma. Zanimalo nas je še mnogo več, zato smo jo povabili na pogovor.
Kako se naša prepričanja in vzorci povezujejo z vsakdanjim življenjem? Kako jih lahko začnemo spreminjati, da bi živeli bolj kakovostno?
»Naša prepričanja in vedenjski vzorci vplivajo na kakovost našega življenja. To so »notranji programi«, ki oblikujejo naše odločitve in odnose z ljudmi. Misli, besede in občutki, posledično pa dejanja, ustvarjajo navade in vzorce, vzorci pa vplivajo na kakovost našega življenja. Prepričanja imajo velik vpliv na naše vsakdanje življenje, lahko v dobrem ali pa v slabem. Pomembno je, ali naša prepričanja delujejo nam v prid ali pa nas omejujejo in delujejo na neki način kot ročna zavora.
Če imaš omejujoče prepričanje, da nisi dovolj dober, ne postaviš svojih meja, se ne upaš postaviti zase in se omejuješ pri izpostavljanju in izražanju svojih mnenj, živiš dobesedno v svoji senci. Če se spoštuješ in si prepričan, da zmoreš, ter pristopaš k življenjskim izzivom odločno in z več energije, najdeš svoj prostor pod soncem.
Spremembe prepričanj in vzorcev so mogoče, ko sprejmemo odgovornost za svoje stanje, za svoje življenje in se odločimo, da bomo pri sebi nekaj spremenili, ker drugih ne moremo spreminjati. Lahko se naučimo tehnik, orodij, ki nam pri tem pomagajo. Velikokrat lahko preberemo, da se življenje ne dogaja nam, temveč za nas. Ko to razumemo, se lažje soočamo z izzivi, se iz njih učimo in si nabiramo izkušnje. »Da bi spremenili svoje stanje, moramo spremeniti svoj način razmišljanja in počutja,« pravi znani avtor in raziskovalec nevroznanosti Joe Dispenza.«
Na kakšen način podzavest vpliva na naše vsakodnevne odločitve in kako lahko z različnimi tehnikami vplivamo nanjo?
»Podzavest oblikuje naše vedenje, odnos do sebe in do sveta, vpliva na vsakdanje odločitve. Vsaka misel, beseda, dejanje, spomini, čustva, vse, kar se dogaja v našem notranjem svetu, in vse, kar izražamo navzven, vpliva na podzavest in na nezavedni um. Podzavest je kot neke vrste »avtopilot«, ki vpliva na naše misli, čustvene reakcije, vedenje, odzive na življenjske situacije, na odločitve, odnose z ljudmi. Izoblikuje se na naših preteklih in sedanjih izkušnjah, reakcijah, spominih, čustvih in prepričanjih.
...
Celoten članek je na voljo v aktualni številki Našega časa.