Topolšica, 23. decembra – Da je bilo letošnje leto eno najbolj mirnih let, v katerem so se šele otresli primeža, ki ga je povzročila korona, je v oceni leta 2024 dejala direktorica DEOS Centra starejših Zimzelen Andreja Štefan Bukovič. “V polnosti smo lahko zaživeli tisti program, ki smo ga delali tudi pred korono, ko smo imeli veliko dogodkov in se znova odprli. Tudi inspiracija v zaposlenih je spet zacvetela. Zadovoljni smo tudi s tem, da nam ne primanjkuje kadra, da smo celo na ključnih delovnih mestih, to je zdravstvene nege in delovne terapije, nekaj nad normativom. Načrtno smo že od časa korone naprej gledali, da smo imeli nekaj več medicinskih sester in zasedenost na področju delovne terapije. Dom je poln,” je povedala.
Kako pa gleda na to, da so v nekaterih domovih postelje prazne zaradi pomanjkanja kadra, kot pravijo? Andreja Štefan Bukovič meni, da se v nekem deležu s temi informacijami pretirava. “Situacija sigurno ni rožnata, ni pa, mislim, vseeno ne tako katastrofalna. Če pomislim, se v vsej moji delovni dobi ne spomnim, da bi kdaj rekli, da so v zdravstvu zadeve okej. Tudi v socialnem varstvu je podobna slika.
Če se glede socialnega varstva primerjamo s tujino, imamo v Sloveniji zelo visok standard. Normativi bi lahko bili boljši, niso pa tako slabi. Podobna slika je v zdravstvu, vsaj tako kot jo doživim kot uporabnik. Še vedno imamo kar veliko košarico pravic. Ni idealno, lahko bi bilo marsikaj mogoče še bolj bogato, ampak kakorkoli, v Sloveniji je socialni sistem zelo dober in mogoče nam tega zavedanja manjka. Stalno govorjenje o tem, kako je slabo, ni dobro in moramo se zavedati, kaj nam pa zelo dobro gre. Imamo zelo dobre zdravnike, zdravstveno osebje, ki ima veliko znanja, ki se uveljavlja. Pa pravzaprav tega zelo malo slišimo. Preveč poudarjamo slabe stvari in šibke točke, pozitivnih pa sploh ne.”
Zakaj pa se mladi ne odločajo za delo v socialnem varstvo v večji meri – so to plače, delovne razmere?
“Pri delovnih razmerah so gotovo zelo neugodni celodnevni urniki. To je po mojem mnenju ključni razlog, da ljudje zapuščajo službe v socialnem varstvu. To so feminizirani poklici in mlada ženska, ki ima doma družino, otroke in dela v nedeljo ali v soboto cel dan, mora opraviti doma cel kup stvari, in to je za družino zelo neugoden delovni čas. V tem pogledu bi normative lahko toliko korigirali, da bi lahko delali osemurni delavnik, seveda tudi v soboto ali nedeljo, ampak eno izmeno. Plače je nov plačni sistem uredil, soglašam pa s tistimi, ki zagovarjajo nominalno plačilo prazničnih in nedeljskih dodatkov.”
Znanje želijo deliti
Na vseh treh decembrskih sejah svetov občin Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki je bila na dnevnem redu višja cena socialne storitve pomoč na domu. Za šoštanjsko občino je Dom za varstvo odraslih Velenje, ki storitev zanjo opravlja, poudaril, da je ekonomska cena visoka zaradi dražje logistike in postavilo se je vprašanje, zakaj te storitve za Šoštanj ne opravlja Zimzelen. Bi bili v centru pripravljeni na to?
Andreja Štefan Bukovič poudari, da se je o tem govorilo vse od začetka delovanja centra in v času prejšnjega župana. “Še vedno smo zelo zainteresirani, da bi bili izvajalci pomoči na domu. Zakaj? Imamo ogromno znanja s področja varstva starejših in mislim, da je škoda, da je to znanje omejeno predvsem na naše stanovalce. Zato tudi ponujamo v lokalni skupnosti vsakemu, ki rabi pomoč, znanje, kako negovati nekoga doma, da se lahko obrne na nas brezplačno. Želimo to znanje deliti.
Mislim, da pomoč na domu “pripada” domovom starejših in da se izvaja lokalno, ker poznamo teren, ljudi. Torej smo vseskozi zainteresirani za izvajanje pomoči na domu, a vem, da je bilo vedno nekaj prizvoka, da smo zasebni zavod s koncesijo in vprašanje, kakšne bodo cene. Cene potrdi občina, kalkulativni elementi so znani in po moje ni bojazni, da bi cena odstopala. To ni pravi razlog in absolutno ne sme biti. Če bomo povabljeni k temu, bomo gotovo z veseljem pristopili, predvsem pa z vso strokovnostjo in odgovornostjo,” je pojasnila direktorica.