Na vrhu gasilci in reševalci

Kako so prebivalci zadovoljni s splošnim stanjem v Sloveniji – Katerim poklicem zaupamo, katere institucije so zaupanje izgubile

Valicon, ena od vodilnih družb za trženjsko svetovanje in raziskave na območju jugovzhodne Evrope, že od leta 1996 aktivno spremlja javno mnenje in dogajanja v družbenem okolju v Sloveniji. Med 11. in 21. oktobrom letos so na vzorcu 1.081 anketirancev opravili raziskavo Ogledalo Slovenije. Raziskave, ki meri zadovoljstvo prebivalcev s splošnim stanjem v Sloveniji, pričakovanja o nadaljnjem razvoju dogodkov, oceno osebne sreče in osebno razpoloženje glede prihodnosti ter zaupanje v institucije in poklice, finančno ne podpira nobena zunanja organizacija ali posameznik.

Ugotovitve raziskave lahko strnemo: vrnitev zaupanja v zdravnike in spletne trgovine na eni, občuten padec zaupanja v direktorje na drugi strani. Zaupanje je padlo tudi v »podjetja, organizacije, kjer delujete«, banke in cerkev, višje pa je še zaupanje v predsednico republike, RTV Slovenija, sindikate in vojsko ter v znanstvenike in novinarje. Najbolj zaupanja vreden poklic ostajajo gasilci ter reševalci.

Visoko civilna zaščita, nizko vlada

Civilna zaščita ostaja na prvem mestu med institucijami in organizacijami (stopnja zaupanja 64 od 100). To je najvišji rezultat za zaupanje v Civilno zaščito od vključitve v raziskavo marca 2021. Rezultat je zelo blizu najvišji izmerjeni stopnji zaupanja do zdaj, to je 65, ki ga držijo mala slovenska podjetja, ta so tudi tokrat na drugem mestu (56). Sledijo »podjetje, organizacija, v kateri delujete« (32), ki so že drugič zapored nekaj zaupanja izgubila, ter vojska (29) in policija (26).

Šolstvo (15) je na šestem mestu zamenjalo velika slovenska podjetja (13), čeprav ta niso izgubila zaupanja. To so institucije oz. organizacije, katerih stopnja zaupanja je pozitivna. Na osmem mestu so spletne trgovine (-2) z največjim skokom zaupanja v zadnjega pol leta prehitele zdravstvo (-4), ki je po pol leta znova v območju negativnega zaupanja.

Na dnu lestvice ostajajo objave na družbenih omrežjih (-80), na predzadnjem mestu je tokrat Državni zbor (-59), mesto pred njim so stranke opozicije (-58), podobno nizko stopnjo zaupanja imajo še stranke vladne koalicije (-54) ter vlada (-53). Na mestih pred naštetimi so mediji (-50) in cerkev (-50), ki je po dveh zaporednih obdobjih rasti zaupanja tega znova nekaj izgubila.

Zaupanje v poklice

Pri zaupanju v poklice na prvem mestu ostajajo gasilci (stopnja zaupanja 90) in reševalci (nujna medicinska pomoč), ki dosegajo enak rezultat. Na tretjem mestu ostajajo medicinske sestre (81), sledijo poštarji (78). Na petem mestu ostajajo znanstveniki (60), sledijo (mali) podjetniki (57), dostavljavci (51) in učitelji (50). Na 9. mestu so zdravniki (49), ki beležijo najvišjo rast zaupanja med poklici, ter vojaki (49).

Na dnu lestvice ostajajo »politiki na splošno« (-81), od spodaj navzgor sledijo vladni ministri (-63), pred njimi pa so tokrat direktorji (-48), ki beležijo največji padec zaupanja med poklici v tokratni meritvi. Na mestih pred njimi so duhovniki (-44), državni uradniki (-41) ter sindikalisti (-40). Največji padec zaupanja med poklici tokrat beležijo že omenjeni direktorji, med ostalimi poklici so padci manjši oziroma jih večinoma ni. Najvišjo rast zaupanja so tokrat zabeležili že omenjeni zdravniki, ki so v predhodni meritvi beležili največji padec – zaupanje v zdravnike se je povrnilo in je na ravni pomladi 2022. Med ostalimi poklici sta le še dva z značilno rastjo zaupanja, to so že omenjeni znanstveniki in novinarji (-35).