Velenje, 23. decembra – »Prostovoljstvo je v našem društvu na res visokem nivoju in prostovoljci so za našo organizacijo zelo pomembni,« je uvodoma dejal predsednik DU Velenje in Šaleške pokrajinske zveze društev upokojencev Franc Vedenik na sprejemu, ki so ga v svojih prostorih pripravili za prostovoljce društva, da se jim zahvalijo za njihovo delovanje.
Srečanje so pripravili za okoli 60 najbolj aktivnih prostovoljcev, ki delujejo v programu ZDUS Starejši za starejše, čeprav je prostovoljcev sicer okoli 200. »Ni problem organizirati kakršnekoli prireditve, ker so vedno pripravljeni priti pomagati, delati, sodelovati,« je poudaril Vedenik.
Prostovoljstvo lahko razdelijo na tri veje. Ena od njih je program Starejši za starejše, kjer obiskujejo starejše nad 69 let. Da potrebujejo pomoč, ugotovijo na podlagi posebnega vprašalnika. Druga veja je donirana hrana. »To je glede vključenosti prostovoljcev zelo zahteven projekt, saj v njem sodeluje okoli 30 prostovoljcev. Na leto ljudem razdelimo približno 35 ton hrane. Nekateri, ki to zmorejo, pridejo ponjo sami, drugim jo prinesemo na dom,« pojasni predsednik.
Tretja veja prostovoljstva pa je projekt zgodnje odkrivanje demence, ki so ga začeli pred dvema letoma. »Demenca je problem starejših, ki se ga še ne zavedamo dovolj. V društvu izvajamo testiranja ob pomoči dveh upokojenih zdravnic, dr. Hribar in dr. Žuber, ki na osnovi testa ugotovita morebiten nastanek bolezni, potem pa skupaj v dogovoru z Zdravstvenmi domom Velenje te osebe napotita k osebnemu zdravniku, ki nadaljuje zdravljenje,« pove Franc Vedenik in pojasni, da je bila osnovna ideja, ko so ta projekt lansirali, ta, da bi po nekaj letih, ko bi zbrali ugotovitve, ministrstvu za zdravje predlagali, da bi ta program postal nekaj podobnega, kot je program Svit.
»Ali bomo s tem uspeli ali ne, ne vemo, trudimo se v to smer. Ob tem vidimo, da je program demence pri ministrstvu za zdravje vse bolj prioriteten, tako da morda bomo celo s tem uspeli.” Kot še pravi Vedenik, so starejši pripravljeni na sodelovanje v projektu, torej testiranje, težava je bila, da so najprej zajeli več ljudi v mestu, manj pa v okoliških krajevnih skupnosti oz. pododborih, saj ti niso prišli v društvene prostore. »Zato smo se v zadnjem času odločili, da smo šli na teren in odziv je zelo dober. Seveda bomo s tem tudi v naslednjem letu nadaljevali.«
Vedenik je še dejal, da je z leti vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč prostovoljcev. Na eni strani, ker je vedno več starejših, prav tako pa na to vplivata tempo življenja in ekonomska situacija. »Ne bi rekel ravno siromaštvo, ampak nekateri kar težko živijo. Smiselno bi bilo, da bi naše društvo, pa tudi ostala društva, ki delajo na tem programu, bili vključeni tudi v program dolgotrajne oskrbe, saj lahko veliko pripomoremo z izkušnjami, s podatki in pomočjo, ki jo znamo izvajati na terenu,« sklene Vedenik.
🔲
Starejši so v pomoč svojim vrstnikom
Diana Janežič
29. december 2024
Prostovoljci DU Velenje sodelujejo na treh največjih področjih – Vedno več je ljudi, ki jim prostovoljci lahko pomagajo