V nemirnih časih so srečanja še pomembnejša

Ob spominskem srečanju članov 42. PDČ TO Velenje
JM

Na letališču Lajše, ki so ga med osamosvojitveno vojno nadzorovali pripadniki 142. protidesantne čete (PDČ), ki je delovala v okviru 89. Območnega Štaba TO Velenje, se je odvilo spominsko srečanje 30 tedanjih aktivnih udeležencev dogajanja v osamosvojitveni vojni za Slovenijo ter nekaj gostov.

Prisotne, tudi eno od treh kmečkih družin, ki so v tistem napetem obdobju nudile zavetje in možnost nadzorovanja tega občutljivega območja, je nagovoril tudi župan Občine Šoštanj Boris Goličnik. Zahvalil se je vsem, ki so delovali v interesu zaščite in varovanja slovenskega ozemlja ter domačega teritorija po tem, ko je JLA razorožila večji del slovenske teritorialne obrambe. Poudaril je, da bomo vsem, ki so prispevali k obrambi domovine, večno hvaležni, saj so veliko tvegali in ubranili našo suverenost. Prav s takšnim ravnanjem se je Slovenija ubranila pred agresijo v procesu osamosvajanja.

Pomembna naloga – varovanje letališča Lajše

Takratni poveljnik čete, stotnik Janko Avberšek, je obširno predstavil dogodke v tistem času. Avberšek je spomnil na poprejšnje usposabljanje in majske dogodke v Logarski dolini, kjer so teritorialce dobro prekalili, zato je bila njihova odločenost za obrambo Slovenije brezkompromisna.

»Naši nalogi med vojno sta bili zavarovanje letališča Lajše in borba proti morebitnim zračnim desantom s hitrim premikanjem enote. Na letališču Lajše smo varovali letališko stezo s tehničnimi ovirami in stalno stražo, za protidesantno delovanje enote pa so se predhodno izvajala usposabljanja na tem območju tako, da smo bili dobro pripravljeni na protidesantno delovanje.«

Ob tem je opisal še tvegano operacijo, na katero so bili poslani v Logarsko dolino, kjer se je v času dvotedenske vojne odvila prava drama, ko so pripadniki Jurišnega odreda TO, ki mu je poveljeval stotnik Osman Hasić Haso, in ostale enote iz Zgornje Savinjske doline že prej obkolile karavlo. Vdaja vojakov JLA in posadke karavle je pomenila pomemben preobrat in kasnejši uspeh slovenske oborožene teritorialne obrambe.

V nemirnih časih so srečanja še pomembnejša

Ko so se v Lajšah srečali »soborci« PDČ in domačini, tokrat drugič po 33 letih (prvo srečanje je bilo ob 10. obletnici), je bil spomin na burne dogodke spet zelo živ. Štefka Ločan s Kmetije Koradej je kar drhtela, ko nam je zaupala, kako neznansko strah je bilo vse v družini, tudi njenega moža, saj so si pred temi dogodki postavili poleg vitalne domačije še ogromno gospodarsko poslopje, ki je bilo iz zraka videti kot letališki hangar, prav v njem pa so koristili del prostora borci, pripravljeni na vse.

Pobudniki srečanja, nekdanji varnostni oficir čete, poročnik in sedanji predsednik OZSČ Srečko Gračner, predsednik OZVVS Velenje Srečko Ramšak in njegov kolega, predsednik OZVVS ŠoštanjLeon Stropnik (omenjene organizacije so bile tudi zaslužne pokroviteljice srečanja) so delili veselje ob srečanju in mnenje, da so takšni dogodki pomembni in da jih je treba občasno organizirati, saj pripomorejo k budnosti ob dogajanjih v svetu in bližini naše državetersvetovne-evropske skupnosti, ki preživlja nemirne čase in hude vojne krize.