Ločevanje odpadkov ni le zahteva države, ki je to uzakonila, ampak tudi naša skupna družbena odgovornost. Z ločevanjem odpadkov pripomoremo k temu, da se čim več odpadkov reciklira v ponovno uporabo in da se ostali odpadki pravilno odložijo na za to urejena smetišča, ki ne onesnažijo okolja. Če imate zabojnike pred hišo ali blokom za ločene odpadke, vas lahko kaznujejo, če najdejo na primer papir z vašim imenom in naslovom v zabojniku za mešane odpadke. Kazen je lahko tudi 200 evrov ter več, odvisno od občine do občine.
Mešani komunalni odpadki
Ločevanje odpadkov smo Slovenci že zelo dobro ponotranjili, morda nam še največ težav povzročajo mešani komunalni odpadki. Ti naredijo ločevalcem nemalo preglavic. Sprašujejo se, kaj kam spada.
Najlažje si je zapomniti tako, da se posebej ločujejo papir, embalaža in steklo ter biološki odpadki, in če med te odpadke odpadek ne spada, to pomeni, da gre med mešane odpadke, ki žal okolje najbolj onesnažijo, saj gredo na smetišče brez predelave.
Med mešane komunalne odpadke spadajo smeti:
- vsi higienski pripomočki, kot so umazani robčki, papirnate brisače, higienski vložki, zobne ščetke, britvice in plenice,
- preostanek komunalnih odpadkov, kot so kosti, olupki citrusov, smeti od pometanja, vrečke iz sesalnikov, manjše količine neuporabnih oblačil in obutev, keramični odpadki, porcelan, guma, usnje, celofan, lepilni trak, pisala, mačji in pasji iztrebki in pesek ter cigaretni ogorki.
Velja pa opozorilo, da med mešane komunale odpadke ne sodijo nevarni odpadki, kot so laki, barve, kemikalije, gospodinjsko in industrijsko odpadno olje, električni izdelki, sijalke in baterije ter akumulatorji, tekstil, še uporabne obleke in obutev, ki jih lahko odložite na posebej označenih mestih v zbirnih centrih ali na ekoloških otokih, kjer so tudi taki zabojniki.