25. novembra se izteče koncesijska pogodba za vzdrževanje občinskih cest podjetju PUP Velenje, od 26. novembra bo ta javna služba pod okriljem Komunalnega podjetja Velenje. Urejanje in čiščenje javnih utrjenih površin bo izvajalo podjetje Andrejc, za vzdrževanje šestih državnih cest v skupni dolžini 42 kilometrov pa je zadolženo podjetje VOC Celje. Skupna dolžina 386 kategoriziranih cest na območju MO Velenje je približno 222 kilometrov.
17 enot, 100 ton peska, 200 ton soli
Komunalno podjetje Velenje ima za izvajanje zimske službe vzdrževanja občinskih cest na razpolago 17 enot ter ekipo za ročno odstranjevanje snega na prehodih za pešce. Na zalogi imajo 100 ton peska in 200 ton soli za posipanje, glede na porabo pa zaloge sproti dopolnjujejo. V zimski sezoni 2024/25 imajo za izvajanje zimske službe v proračunu zagotovljenih 385 tisoč evrov, za vzdrževanje javnih utrjenih površin pa 238 tisoč evrov.
V zimskem obdobju, ki praviloma traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta oziroma v obdobju trajanja zimskih razmer, ceste vzdržujejo v skladu z izvedbenim programom zimske službe. V tem času so enote zimske službe v stalni pripravljenosti, vsa vozila v prometu pa morajo biti ustrezno opremljena z zimsko opremo. Zimska služba obsega sklop dejavnosti in opravil, potrebnih za omogočanje prevoznosti cest in varnega prometa v zimskih razmerah, in sicer pripravljenost dežurne službe in delovnih skupin, vzdrževanje zimske opreme cest, zagotavljanje materiala za posipanje v deponijah, posipanje proti poledici, preventivno posipanje, pluženje snega, odstranjevanje snega, odvoz snega in začasno krpanje cestišč. Zimske razmere pa nastopijo takrat, ko je zaradi vremenskih pojavov, kot so sneg, poledica, sodra, žled ipd., lahko ogroženo normalno odvijanje prometa in pri tem prihaja do odstopanj od sicer zagotovljenih tehničnih lastnosti ceste.
Višina snega in povešene veje
Izvajalec začne cestišče posipati ob poledici ali čistiti ob sneženju, ko se začne sneg oprijemati cestišča. Pravilnik o rednem vzdrževanju cest določa, da je prevoznost cest zagotovljena, če višina snega ob normalnem sneženju ne presega 15 cm, promet pa možen z uporabo zimske opreme (zimskih pnevmatik ali snežnih verig). V obdobju izredno močnega sneženja, ob močnih zametih in snežnih plazovih prevoznosti ni nujno treba zagotavljati. Podobno velja za poledico, če je zaradi dežja cesta gladka in poledice ni mogoče odpraviti z razpoložljivimi sredstvi.
V zimskih razmerah enotam zimske službe povzročajo nevšečnosti tudi povešene veje ob in na vozišču, saj zaradi njih prihaja do poškodb signalnih luči in ogledal na vozilih, ki izvajajo zimsko službo. Vozniki vozil zimske službe morajo veje ročno odstranjevati, s tem pa se onemogoča kakovostno in pravočasno odstranjevanje snega z vozišča javnih cest. Občane, lastnike zemljišč, ki imajo ob javnih cestah zasajeno vegetacijo (žive meje, grmičevje, drevje), pozivajo, da to obrežejo tako, da ne bo posegala v območje javnih cest in poti. Previsoka in razraščena vegetacija namreč predstavlja oviro za varno odvijanje cestnega prometa in tudi ogroža varnost udeležencev v cestnem prometu.