Velenje, 26. oktobra – Društvo brigadirjev Velenje se aktivno vključuje v različne prostovoljske akcije, med katerimi je letos sodelovalo tudi v obsežni akciji za Savinjsko dolino. Ob deseti obletnici Zveze brigadirjev Slovenije in peti obletnici Medobčinskega društva brigadirjev Koroške v Radljah ob Dravi je Koloman Lainšček, predsednik zveze in velenjskih brigadirjev, poudaril pomen njihovega dela in medsebojnega povezovanja. Pojasnil je, da brigadirji konec leta zaključujejo brez natančnih dolgoročnih načrtov, saj se vedno odzovejo na aktualne potrebe skupnosti, kjer je njihova pomoč potrebna.
»Društvo vsako leto organizira tradicionalni kostanjev piknik, kjer se velenjski brigadirji družimo med sabo in s člani drugih društev iz vse Slovenije, izmenjujemo izkušnje in snujemo načrte za prihodnost. Letos smo se pogovarjali tudi o tedenski prostovoljski akciji v Bosni, če bo to možno,« je povedal Lainšček, zadovoljen, da je jesenski piknik eden tistih dogodkov, ki še dodatno povezuje člane. »Brigadirji smo med seboj zelo povezani, kar je bilo lepo vidno tudi pred 14 dnevi na mednarodnem srečanju na Koroškem, kjer se je zbralo 300 udeležencev iz celotne nekdanje Jugoslavije. To je bilo že drugo takšno srečanje – prvo smo organizirali velenjski brigadirji, letos pa so ga gostili koroški. Dogodek je bil izjemno uspešen, v sklopu srečanja smo izvedli tudi manjšo pogozdovalno akcijo. S tem smo ponovno dokazali predanost naši tradiciji in vrednotam ter predstavili pomen brigadirskega dela tudi širši javnosti.«
Tudi mladi člani so zelo aktivni
Njihov cilj je pridobiti več mladih članov, da bi nadaljevali s tradicijo prostovoljnega dela. »Društvo brigadirjev Velenje ima kar nekaj mladih članov, a zaradi študijskih in službenih obveznosti vsi ne morejo redno sodelovati. Tisti, ki lahko, pa ostajajo zelo aktivni,« pravi Lainšček.
Žal pa se na razpise lahko prijavljajo zgolj za projekte, ki jih sami organizirajo, saj nimajo statusa organizacije v javnem interesu. »Radi bi pridobili status veteransko-prostovoljnega združenja, saj menimo, da naša dolgoletna tradicija – več kot 80 let prispevamo k ohranjanju in gradnji narodne zavesti – upravičeno predstavlja del slovenske zgodovine. Status v javnem interesu bi bil za nas pomemben znak priznanja in spoštovanja, kot ga imajo tudi drugi, ki so prav tako prispevali k domovini.« jš