Velenje, 19. oktobra – Na prireditvenem prostoru Vista ob Velenjskem jezeru je dopoldan potekala vaja v primeru množične nesreče, ki so jo organizirali ZD Velenje, PP Velenje in PGE Velenje. Namen vaje je bil preverjanje pripravljenosti intervencijskih služb v primeru množične nesreče. Dogodek je bil zaradi zagotavljanja varnosti zaprt za širšo javnost. Poveljnik Poklicne gasilske enote Velenje Jaka Lešnik je pojasnil, da je bil namen vaje preveriti in preizkusiti sodelovanje z vsemi interventnimi službami.
»Sodelujoči na vaji niso poznali točnega scenarija, saj smo želeli preveriti, kako bi bilo sodelovanje videti v resničnih razmerah. Pri vaji je sodelovalo 11 gasilcev iz Poklicne gasilske enote Velenje in Prostovoljnega gasilskega društva Velenje z dvema gasilskima voziloma, kar je še dodatno okrepilo učinkovitost odziva,« je dejal Lešnik.
Intervencije na objektu so zelo zahtevne
»Vista je velik prostor, kar predstavlja izziv pri organizaciji reševanja v primeru množične nesreče,« je pojasnil poveljnik in poudaril, da je zato potrebna odlična koordinacija vseh prisotnih služb. Meseca oktober in november pa sta za gasilce zelo delovna, saj se izvajajo številne gasilske vaje. »Imamo ogromno vaj, nekatere pa bomo morali prestaviti tudi v november,« je povedal Lešnik in dodal, da jih čaka še veliko dela pri usposabljanju in izvajanju vaj. Poveljnik je izpostavil tudi pomembnost sodelovanja med poklicnimi in prostovoljnimi gasilci. »Pri večjih intervencijah vedno sodelujemo skupaj, saj tako lahko hitreje in učinkoviteje pomagamo ljudem v stiski.«
Dragocene izkušnje za intervencijske službe
Na vaji so se izredno izkazali tudi ekipe nujne medicinske pomoči in policisti. Vodja zdravstvene nege nujne medicinske pomoči in reševalnih prevozov ZD Velenje, Tahi Globačnik, mag. zdrav. nege, je po zaključku vaje prav tako poudaril pomen sodelovanja in usklajevanja z intervencijskimi službami v takšnih situacijah.
»Tokratna vaja je bila zasnovana kot simulacija masovne nesreče, ki bi se lahko zgodila med koncertom na prireditvenem prostoru Vista. Izkupiček vaje je zelo dober, saj smo lahko preizkusili naše usklajevanje s kolegi iz gasilskih in policijskih enot. S sodelovanjem med službami smo zelo zadovoljni, to pa nam daje dobro izhodišče za prihodnje vaje in izboljšave,« je nadaljeval Globačnik.
Izpostavil je tudi pomen izkušenj, ki jih zdravstvene ekipe pridobijo na takšnih simulacijah. »Vsaka vaja, pri kateri gre za več poškodovanih, popolnoma spremeni način dela na terenu. Potrebna je drugačna usklajenost ekipe in bolj premišljena organizacija, da lahko delujemo hitro in učinkovito,« je poudaril. Vaje se je iz ZD Velenje udeležilo šest parov nujne medicinske pomoči, pridružila pa so se jim še tri vozila iz sosednjih zdravstvenih ustanov, iz Celja, Mozirja in Žalca. Prisotni so bili tudi trije zdravniki, dva iz Velenja in eden, ki dela tako v Velenju kot v Žalcu.
Prometne nesreče in telefoniranje med vožnjo
Število prometnih nesreč se je v zadnjih letih zmanjšalo, vendar Globačnik opozarja, da jih jeseni in pozimi, zaradi slabših vremenskih razmer, pričakujejo več. »Večina teh nesreč vključuje lažje trke, kljub temu pa moramo biti pozorni,« je dejal. Posebej je izpostavil problem uporabe telefona med vožnjo. »Vpliv telefona na zbranost voznika je še vedno prevelik. Čeprav večina vozil omogoča prostoročno telefoniranje, veliko ljudi vedno uporablja telefon na klasičen način, kar močno poveča tveganje za prometne nesreče,« je opozoril Globačnik, saj je dokazano, da med telefoniranjem nismo zbrani, kar lahko vodi do nesreč, ki bi se sicer zlahka preprečile,« je poudaril.
Pozornost namenjajo požarom v večstanovanjskih stavbah
Za konec Jaka Lešnik še poudari, da letos v mesecu požarne varnosti namenjajo pozornost požarom v večstanovanjskih stavbah. »Ti so zelo zahtevni zaradi dostopa in evakuacije ljudi,« je dejal. Tako gasilci občane redno opozarjajo, naj bodo pazljivi in previdni, saj lahko s tem preprečijo marsikatero nesrečo. Med najpogostejšimi napakami, ki povzročajo požare, je Lešnik izpostavil nepazljivost pri kuhanju. »Ljudje pogosto zapustijo kuhinjo, ko kuhajo, kar lahko privede do požara,« je pojasnil.
Poveljnik je na koncu poudaril tudi, da so mladi vedno dobrodošli v gasilskih vrstah, predvsem v prostovoljnih gasilskih društvih, v katera se lahko vključijo in učijo gasilskih veščin. »Vsi mladi, ki jih zanima gasilstvo, so vabljeni, da se vključijo v aktivnosti lokalnega prostovoljnega društva,« je zaključil.