Dr. Maks Tajnikar: Ideja o ukinitvi TEŠ je v korist Gen-I

Maks Tajnikar
Media24

»Namesto da minister razpravlja o stečaju TEŠ, kar je zame kriminalno stališče, naj sede v letalo za Bruselj in skuša to rešiti tam,« meni profesor

Menite, da bi bilo bolje združiti skupini HSE in Gen-I kot TEŠ in Premogovnik Velenje izločiti iz HSE. Zakaj?

»Cilj te izločitve je, da bi tako omogočili državno pomoč. Glede združevanja HSE in Gen-I pa vedno postavim vprašanje: Mi zna kdo povedati dober razlog za to, da imamo dve proizvodni podjetji? Pred leti smo v zvezi s tem delali celo študijo, v kateri smo preučevali, kakšne so možne sinergije, o katerih navadno govorimo ob spojitvah podjetij. Ugotovili smo, da v tem primeru obstajajo tehnološke sinergije in da se da znižati povprečno ceno elektrike. Če se seveda takšno podjetje še finančno okrepi, potem ne potrebuje državnega denarja. Nedavno je država dala HSE posojilo, ki ga je ta nato sicer vrnil. A v resnici so taka posojila nepotrebna, ker sta obe podjetji finančno tako močni, da bi lahko koristili eno drugemu. Zamisel o povezovanju ni neposredno povezana s TEŠ, temveč z dejstvom, da med podjetjema obstajajo sinergije in da danes nihče ne zna čisto jasno povedati, zakaj imamo dve podjetji namesto enega.«

Tudi v primeru združitve težav poslovanja TEŠ ne bi rešili.

»Menim, da pri TEŠ delamo veliko napako. Če recimo pogledamo poslovanje družbe, je bilo leta 2022 okoli 350 milijonov evrov prihodkov in samo okoli 500 tisoč evrov izgube. Četudi bi bila ta izguba večja, ne bi bilo nič hudega. 103 milijone evrov pa smo dali za emisijske kupone. To je tisto, o čemer ljudje vedo najmanj, pa bi bilo prav, da jih tudi mediji s tem seznanijo, saj so emisijski kuponi izmišljen strošek. Gre za odhodek, ki nima učinka, pri čemer je ideja kaznovati tistega, ki onesnažuje okolje. V bistvu se s tem kaznuje vse ljudi, ki uporabljajo elektriko, ker jo zaradi tega dražje plačujemo. Mi pa ne odločamo o tem, ali bomo kupili elektriko pri TEŠ. Pri tem ne smemo pozabiti, da je četrti najbogatejši Slovenec v minulem letu to postal s trgovanjem emisijskih kuponov. To je velika barabija, gre za izmišljen strošek, ki škodi državam, kot je Slovenija.« 

...

Celoten intervju je na voljo v današnjem Našem času.