Mozirje, 9. oktobra – Člani Sadjarskega društva Franca Praprotnika so pripravili 10. bienalno razstavo sadja, ki je bila po mnenju obiskovalcev presežek vseh dosedanjih. Letošnja nepredvidljiva letina je tudi sadjarjem ponagajala, ponekod je bila darežljiva, drugod le povprečna.
Mozirčanu nudi sadno drevo užitek
V začetku avgusta je minilo 101 leto od ustanovitve mozirske podružnice Slovenskega sadjarsko-vrtnarskega društva. Takrat se je na pobudo Rudolfa Pevca vršil ustanovni občni zbor, ki se ga je udeležilo večje število značajnih sadjarjev. Že skoraj stoletje prej so Mozirjani sadjarili, v podružnici pa so skrbeli za navduševanje novih članov in krepitev znanja umnega sadjarstva pri ljudeh v okolišu. Leta 1837 je Mozirje dobilo podružnico Kmetijske družbe Štajerske, in takrat so na trgu zasadili tudi prvi sadovnjak, imenovan Filialgarten, ki je pomenil začetek aktivnega sadjarstva v tem okolišu, je povedal sedanji mladi predsednik SD Mozirje Jon Kanjir.
O ponosu, ki so ga sadjarji gojili do te obrti, priča tudi zapis Ivana Dolinška, objavljen v glasilu Sadjar in vrtnar iz leta 1924: »Mozirčanu nudi sadno drevo večji užitek nego polič vina in klobasa in kar navduši se pri pogledu na sadno drevo. Tudi ni mozirski sadjar navajen, da bi sadil kar vse vprek, temveč skrbno povpraša poprej za sorto, kakšna je. Tu imamo mnogo raznih obrtnikov, gostilničarjev, lesnih trgovcev itd., toda če mu ne veš navesti pravega stanu, pripiši – sadjar in ne boš se zmotil, kajti vsak Mozirčan je ob svojem talentu in mojstrstvu obenem tudi sadjar. Zato se ni čuditi, da imamo toliko nasadov v tem kraju. Vsem slovenskim sadjarjem za vzgled služijo lahko Mozirčani. Dveh gospodov, Praprotnika in Pevca, se bo mozirska kotlina spominjala še stotine let!«.
Za podrto drevo dve novi
Tokratno razstavo s kar 130 vrstami sadja, s čebelarjenjem, zelišči in sadno kulinariko v OŠ Mozirje so skupaj pripravili člani društev, ki so tudi vsa ta leta presenečali občane širše Zgornje Savinjske doline. V dveh letih je šola z ravnateljico Petro Klepec in mentorji v okviru pouka dodala pedagoški del in veličino dogodka. Tako so ob otvoritvi pripravili prijeten, sadjarsko obarvan program, ki so ga pospremili številni obiskovalci in gostje. Ob pesmi in glasbenem spremstvu je pripadla beseda predsedniku Jonu Kanjirju, ki je poudaril, da so »cilji sadjarske razstave v Mozirju ohranitev starih sadovnjakov ter vzgoja mladih za to plemenito in koristno delo,« nadalje njegovemu mentorju Alojzu Plazniku, ravnateljici OŠ Mozirje, največjemu pokrovitelju – predsedniku delniške družbe KLS Ljubno Mirku Strašku ter županu Ivanu Suhoveršniku, ki iskreno in gmotno podpira sadjarstvo in dejavnosti številnih društev.
Na razstavi je bilo videti precej zgodovinskega tiskanega arhiva o sadjarstvu, stare in novejše opreme za sadjarjenje in stiskanje sadnega mošta, čebelarski in zeliščni kotiček domačih čebelarjev in zeliščark iz Mozirja ter tudi razstavo sodobnega sadjarstva v okviru pridelave Kmetijske zadruge Šaleška dolina iz programa EKO-DAR-slovenska ekološka jabolka. Skupno so zabeležili okoli 1.500 obiskovalcev, od tega si je ogledala razstavo skoraj polovica vrtiških otrok ter šolske mladine.