Velenje, 17. oktobra – Zavod VOZIM je v sodelovanju z MO Velenje in Mladinskim centrom (MC) Velenje pripravil regionalni posvet mladih, strokovne javnosti in lokalnih odločevalcev na temo prometne varnosti, vožnje pod vplivom alkohola in psihoaktivnih snovi (PAS) ter rabe alkohola med mladimi z naslovom: Heroji furajo v pižamah.
Podatki so zgovorni
Za Savinjsko regijo velja po podatkih NIJZ precej zaskrbljujoča statistika v zvezi s prometnimi nesrečami, ki so povzročene pod vplivom alkohola. Če je v celotni Sloveniji povprečni delež prometnih nezgod, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci, 8,48, je za Savinjsko to povprečje precej višje, izstopajo pa nekatere občine, med njimi: Ljubno 28,26; Rečica ob Savinji 27,50; Gornji Grad 26,92; Nazarje 17,30; Šoštanj 15,17 pa tudi Mozirje 9,35.
Na osnovi teh podatkov so se v Zavodu VOZIM odločili povezati z MC Velenje in izvesti posvet z mladimi s Šolskega centra Velenje, ki so najprej prisluhnili zgodbi poškodovanca v prometni nesreči Žige Breznika, nato pa podatkom strokovnjakov na okrogli mizi.
Med njimi je dr. Maja Roškar z NIJZ poudarila, da so »v raziskavi HBSC – Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju iz leta 2022 ugotovili, da je o pitju alkohola kadarkoli v življenju (več kot majhno količino ali požirek) poročal približno vsak peti 11-letnik (21 %), med 17-letniki pa večina (84 %). Približno vsak peti 15-letnik (23 %) in skoraj vsak drugi 17-letnik (45 %) pa je bil že vsaj 2-krat opit. Spodbudno pa je, da deleži pitja alkohola med mladostniki upadajo, v nekaterih državah pa celo opažajo trend »brez alkohola«, kjer vse več mladih alkohola ne pije.«
Pijača, droge – in za volan
Manca Kozlovič iz NoExcuse Slovenija je povedala, da mladi tudi skozi skrite nakupe prepogosto zlahka in brez potrebne identifikacije starosti pridejo do alkoholne pijače v trgovinah in gostinskih lokalih. A problem ni le v dostopnosti in opijanju z alkoholnimi pijačami, pač pa tudi v uživanju drugih drog.
»Čeprav je odnos mladih zaradi kontinuiranega dela nevladnih organizacij in Agencije za varnost prometa do uživanja alkohola v prometu zelo kritičen, ne moremo biti zadovoljni s podatki, da so mladi povzročitelji dobrih devet odstotkov prometnih nesreč pod vplivom alkohola. Še večjo mero zaskrbljenosti pa prinašajo podatki ankete o (ne)kritičnem odnosu mladih (in na splošno vseh udeležencev v prometu) do uživanja nedovoljenih drog oziroma psihoaktivnih snovi in vožnjo motornega vozila. Kar 61 odstotkov vprašanih je namreč v nedavno izvedeni anketi odgovorilo, da so po uživanju psihoaktivnih snovi tudi sedli za volan. Skoraj polovica pa je ob tem še pila alkohol! To so podatki, ob katerih se moramo kot družba ne samo zamisliti, temveč tudi odločno ukrepati,« je povedala mag. Simona Felser, direktorica omenjene agencije, čemur so prikimali tudi predstavniki Policijske postaje Velenje, ki so se prav tako navezali na problem vožnje pod vplivom alkohola v Velenju in okolici, ki jo pokrivajo.
...
Več o tej problematiki v Našem času.