Rožnato drevo v rožnatem oktobru

Informativna razstava v avli Mestne občine Velenje
Naš čas

Društvo za boj proti raku ozavešča in informira o pomenu samopregledovanja – Posadili bodo rožnato drevo

Velenje, 21. oktobra – Društvo za boj proti raku je v avli občinske stavbe odprlo informativno razstavo ob rožnatem oktobru. Gre za seznanitev in ozaveščanje o skrbi za lastno zdravje. Predsednica društva Branka Drk pojasnjuje, da želijo z razstavo pritegniti vse tiste, ki še ne skrbijo dovolj za svoje zdravje, hkrati pa želijo prikazati tudi 33-letno aktivno delo društva.

“V rožnatem oktobru pa še bolj poudarjamo pomen samopregledovanja dojk in ženskam svetujemo, da se je treba odzvati vabilu na preventivni pregled Dora, ki je odkril marsikatero bolezen,” pravi Branka Drk in dodaja, da je napredek na področju odkrivanja in zdravljenja raka ter rezultat delovanja društev za boj proti raku v nekaj desetletjih ta, da zdaj o raku odprto govorimo, ga jemljemo kot kronično nenalezljivo bolezen in ni več tabu tema. To dokazujejo tudi številke o povečani udeležbi v preventivnih pregledih Zora, Dora in Svit.

Društvo za boj proti raku pripravlja ta teden še en dogodek. Branka Drk: “Danes, 25. oktobra, ob 11. uri bomo na travniku med OŠ Antona Aškerca in Gustava Šiliha posadili rožnato drevo, simbol rožnatega oktobra in skrbi za lastno zdravje. Ta lepa akcija se je začela lani po vsej Sloveniji in odzvalo se je 59 občin. Letos smo pristopili tudi mi in MO Velenje,” vabi na dogodek Branka Drk.

Rožnato drevo tudi v Šmartnem

Šmartno ob Paki – Občina Šmartno ob Paki se je pridružila pobudi organizacije Europa Donna in v okviru rožnatega oktobra, mednarodnega meseca ozaveščanja o raku dojk, posadila japonsko okrasno češnjo kanzan. Drevo je posajeno na travniku ob Vrtcu Sonček, tik ob regionalni cesti.

Drevo bo občane in mimoidoče zagotovo dolga leta opominjalo na pomen zdravega načina življenja in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Slednji je namreč ena najpogostejših oblik raka pri ženskah, zbolevajo pa tudi moški. V Sloveniji se vsako leto s to diagnozo sooči okoli 1.500 žensk in do 15 moških. Dobra novica pa je, da je rak dojk zelo dobro ozdravljiv, če ga odkrijemo dovolj zgodaj. Prav zgodnje odkrivanje in vsakemu posamezniku prilagojeno zdravljenje sta ključna, da se umrljivost vztrajno zmanjšuje, še pojasnjujejo na občinski upravi in dodajajo, da želijo s to simbolično zasaditvijo drevesa v lokalnem okolju prispevati k večji ozaveščenosti o pomembnosti preventive in skrbi za zdravje.