Majhen, a pomemben del priprave na dopust je priprava potovalne lekarne. Njeno vsebino moramo izbrati premišljeno, da nam bo resnično v pomoč pri morebitnih zdravstvenih tegobah na počitnicah. Osebno potovalno lekarno izberemo glede na starost in zdravstveno stanje dopustnika, način, trajanje potovanja, kraj potovanja ter razvitost zdravstvene službe v kraju počitnic. Mag. Sabina Grm, mag. farm., direktorica Lekarne Velenje, pravi, da je pred daljšimi in tveganimi potovanji vsekakor priporočljiv obisk pri osebnem zdravniku. »To še posebno velja za bolnike s kroničnimi boleznimi, nosečnice in majhne otroke.«
Kaj sodi v potovalno lekarno?
»V potovalno lekarno sodijo zdravila, ki vam jih je predpisal vaš zdravnik, zdravila za samozdravljenje manjših zdravstvenih težav (zdravila za zniževanje povišane telesne temperature in lajšanje bolečin, alergijskih težav, želodčnih težav, zdravila proti potovalni slabosti, zdravila, ki jih uporabljamo proti zastrupitvi s hrano in driski), varovalni pripravki za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem, pripravki za lajšanje težav pri sončnih in drugih opeklinah ter pripravki za nego po sončenju, sredstva za zaščito pred piki insektov ter pripravki za odpravljanje težav po pikih in osnovna sredstva za prvo pomoč (razkužilo za rane, sterilne gaze, povoji, obliži, škarje …)«
Kako ravnati s potovalno lekarno na potovanju?
»Potovalno lekarno shranjujte v posebnih torbicah, ki ne prepuščajo svetlobe in vlage. Torbico z zdravili imejte v osebni prtljagi, tako jih boste imeli vedno pri roki, zagotovljena pa bo tudi najbolj optimalna temperatura shranjevanja zdravil med potovanjem. Pred potovanjem preverite roke uporabnosti zdravil. Vsa zdravila shranjujte v originalni embalaži skupaj s priloženimi navodili za uporabo,« še pravi mag. Sabina Grm, mag. farm. in želi prijetne in zdrave počitniške dni.