Pričenja se nacionalna preventivna akcija »VARNO V POLETJE«

Obeta se vroč in že delno prazničen konec tedna. Zaradi zaključka šolskega leta in začetka šolskih počitnic pričakujemo povečano gostoto prometa, tudi zaradi del na cesti, opozarja Agencija za varnost prometa. Ne pozabite, da je v primeru zastojev vselej obvezno ustvariti reševalni pas! Visoke temperature, zastoji in spremembe voznih razmer zaradi morebitnih vročinskih neviht ali toče prav tako vplivajo na vozne sposobnosti. Vse to od udeležencev v prometu zahteva večjo previdnost in defenzivno vožnjo. Počitniška brezskrbnost se ne sme odražati v prometu – prometna pravila in razmere na cesti je potrebno dosledno upoštevati. Še posebej moramo biti pozorni na najbolj ranljive udeležence na cesti – pešce, kolesarje, voznike e-skirojev, mopediste in motoriste. Pazite na najmlajše, da bodo v prometu varni, vedno jih pravilno namestite v otroške zadrževalne sisteme, poskrbite za dosledno pripenjanje. V parkiranem in zaprtem vozilu nikdar ne puščajte nikogar, saj lahko hitro pride do toplotnega udara, za kar so še bolj dovzetni otroci, starejši in kronični bolniki! Pri zunanji temperaturi 32 stopinj C je v vozilu po 20 minutah že 49 stopinj C.

Mednarodne raziskave kežejo, da visoke temperature povečajo tveganje za nesreče. V Italiji je bilo ugotovljeno, da visoke temperature povečajo tveganje prometne nesreče s smrtnim izidom ali poškodbami za 12 % v primerjavi z običajnimi temperaturami. V Združenih državah Amerike so preučevali razmerje med vročinskimi valovi in številom prometnih nesreč s smrtnim izidom: v dneh med vročinskim valom so ugotovili povečanje števila smrtnih nesreč za 3,4 %.

Glavni razlog, zakaj visoke temperature povzročijo večjo stopnjo prometnih nesreč, je, da vročina vpliva na vedenje udeležencev v prometu, na primer zaradi slabšega spanja, zmanjšananega reakcijskega časa in koncentracije ter hitrejšega razdraženja. Poleg tega vročina poveča tveganje za eksplozijo, še posebej, če je tlak v pnevmatikah nižji od priporočljivega.

Pred odhodom na pot

Pot dobro organizirajte in načrtujete, preverite delovanje vašega vozila, za kar lahko poskrbite s preventivnim pregledom v servisni delavnici. Preverite stanje na cestah in morebitne cestne zapore. Naredite si načrt potovanja in preverite veljavnost dokumentov.
Prtljaga naj bo v vozilo zložena pravilno in varno pritrjena, težji kosi naj bodo na dnu, za zadnjo klopjo. Prtljago je potrebno ustrezno pritrditi oziroma zavarovati, da ob morebitnem trku ne poleti z mesta. Naletna teža mobilnega telefona, ki tehta 200 gramov, je pri trku vozila s hitrostjo 50 km/h, kar 5-6 kilogramov. Če nas med trkom zadane, lahko utrpimo resne poškodbe. Ustrezno pospravljeni predmeti med vožnjo so tako za varnost voznika in potnikov nujni. Zagotovite dobro preglednost skozi vsa okna in ogledala. Ker bo vozilo zaradi prtljage dodatno obteženo, pred odhodom preverite ustreznost tlaka v pnevmatikah. Poskrbite za zadostne količine vode za vse potnike v vozilu. Preden se odpeljete preverite pravilno in dosledno pripetost vseh potnikov in uporabo otroških zadrževalnih sistemov.

Med vožnjo bodite strpni, prilagodite hitrost vožnje razmeram na cesti in ravnajte defenzivno, vzdržujte ustrezno varnostno razdaljo. Ne uporabljate mobilnega telefona in vozite trezni!

Med daljšo vožnjo naj vozniki poskrbijo za redne postanke, približno na vsaki dve uri. V primeru, da je na potovanju več oseb z veljavnim vozniškim dovoljenjem, naj si ti vožnjo »razdelijo«, s tem tudi zmanjšajo tveganje za vožnjo pod vplivom utrujenosti ali zaspanosti. Če se med vožnjo pojavijo znaki utrujenosti in zaspanosti, kot so zehanje, pogosto mežikanje, občutek potrebe počitka ali izgube pozornosti, se je potrebno v najkrajšem možnem času na varnem mestu ustaviti ter poskrbeti za ustrezno psihofizično stanje.