V maju praznujejo čebelarji

Sezona čebelarstva je kljub blažjim pozebam letos bolj obetavna kot lani.

Maja praznujemo svetovni dan čebel in slovenski čebelarski praznik. Kaj čebelarjem praznik čebel pomeni? »Ti prazniki poudarjajo ključno vlogo čebel in čebelarstva za naše okolje, kmetijstvo in prehrano. Čebelarji smo ponosni na svoje delo in prispevek k ohranjanju narave, kar je še posebej pomembno v času, ko se soočamo s podnebnimi spremembami in drugimi izzivi, ki ogrožajo biodiverziteto« je povedal Bojan Gavez, predsednik Čebelarske družine Ravne – Šoštanj.
Je res v zadnjem času preveč čebel in premalo hrane zanje? »Res je, da nekateri strokovnjaki poudarjajo, da je preveč čebel, da je prenatrpano, drugi, da ni tako. Vse je odvisno predvsem od vremenskih razmer. Če so razmere ugodne, je medenje zadostno za vse čebele. Vendar pa lahko hladno vreme ali druge neugodne razmere povzročijo pomanjkanje hrane, kar ogroža osnovno preživetje čebel.«

Društvene aktivnosti za ozaveščanje in izobraževanje javnosti

»Trenutno poteka paša na akaciji, pričakujemo pa tudi obetavno pašo na javorju in na smreki, ki že dolgo ni bila tako bogata. Za uspešno pašo je ključno ugodno vreme, ki omogoča cvetenje rastlin, kot sta lipa in kostanj. Pomembno je toplo vreme brez dežja, ki bo spodbudilo obilno cvetenje in tako zagotovilo dovolj hrane za čebele,« pravi Bojan Gavez, ki povabi na nekaj društvenih aktivnosti, namenjenih ozaveščanju in izobraževanju javnosti, še posebej mladih.

»Med njimi je razstava panjskih končnic, poleg tega z lokalno skupnostjo sodelujemo pri dogodku Dotik pomladi, na katerem predstavimo svoje delo in pomembnost čebelarstva. Ena izmed ključnih aktivnosti, ki jo pripravljamo, so strokovna izobraževanja, ki potekajo jeseni, vsak tretji petek v novembru. Pomemben dogodek je tudi Medeni zajtrk, ki je organiziran v slovenskih šolah in vrtcih. Pri teh dogodkih se člani aktivno udeležujemo in predstavljamo pomen čebel za človeštvo, hkrati pa ozaveščamo mlade generacije o pomembnosti ohranjanja narave.«

Poreklo medu naj bo jasno označeno

Čebelarji s trenutno ceno medu niso najbolj zadovoljni, saj bi po njihovem mnenju lahko bila višja. Čeprav je priporočena cena za med precej visoka, okoli 18 evrov za 900-gramski kozarec, čebelarji pogosto prodajajo svoj med po nižjih cenah, med 10 in 14 evrov.
»To je predvsem zaradi izzivov v zvezi s kupno močjo in konkurenco nizkocenovnih medov izven Evropske unije. Slovenska čebelarska zveza se zato na evropski ravni aktivno zavzema, da bi bilo poreklo medu jasno označeno,« razlaga Gavez, ki kljub vsemu v prihodnost zre z optimizmom. »Kar zadeva prihodnost slovenske čebele, čebelarji izpostavljamo pomen skrbnega ravnanja in zaščite okolja. Kljub izzivom podnebnih sprememb verjamemo, da je prihodnost čebel svetla, če bomo znali ustrezno ukrepati pri ohranjanju narave.«