Zanimalo nas je, ali bo z dokončanjem obeh projektov omenjena storitev omogočena vsem občanom.
121 gospodinjstev brez dostopa do širokopasovnega interneta
»Žal, ne. Po podatkih ministrstva za digitalno preobrazbo bo kljub temu na območju lokalne skupnosti ostalo 121 belih lis oziroma gospodinjstev brez dostopa do širokopasovnega interneta. To lahko v veliki meri pripišemo le delni realizaciji projekta RUNE (Rural Network Project), namenjenega odpravljanju belih lis,« je odgovoril na zastavljeno vprašanje Rok Matjaž iz Medobčinske službe informatike in nadaljeval: »Izvajalci projekta RUNE so svojo namero iz leta 2017, ko so projekt zasnovali, doslej izpolnili le s polovico predvidenega obsega. Svojih načrtov glede gradnje optične infrastrukture, ki bi omogočila priključitev belih lis na omrežje, prav tako še niso uresničili telekomunikacijski operaterji (Telekom, Telemach, T-2).
Projekt RUNE na območju občine sicer še ni končan. Investitor naj bi namreč poleg pokrivanja belih lis infrastrukturo gradil tudi drugod – tudi na območjih, ki so z internetno komunikacijo (sicer ne optično) že opremljena. Uporabniki, priklopljeni na infrastrukturo, zgrajeno v okviru projekta RUNE, lahko izbirajo med petimi različnimi ponudniki storitev, in sicer A1, MegaTel, Telekom Slovenije, T-2, Telemach.«
Po besedah sogovornika bo ministrstvo za digitalno preobrazbo za odpravljanje belih lis v prihodnje odprlo nov razpis, namenjen pa bo gradnji odprtih širokopasovnih omrežij (GOŠO), ki bo sofinanciran iz sredstev Sklada za regionalni razvoj in Načrta za okrevanje in odpornost.
Lokalna skupnost podpira vsako pobudo
Lahko pri gradnji sodobne telekomunikacijske povezave kaj postori občina? Ta, pravi Rok Matjaž, po novem Zakonu o elektronskih komunikacijah nima pristojnosti niti pravice graditi internetnega omrežja. Lahko pa za vsa omrežja, ki so vzpostavljena z javnimi sredstvi, na svojih zemljiščih zagotavlja neodplačne služnosti. Občina Šmartno ob Paki sklepa takšne služnosti, poleg tega poskuša ponuditi čim ugodnejše pogoje tudi vsem zasebnim investitorjem, z vpletenimi konstruktivno sodeluje, obvešča operaterje o gradnji javne infrastrukture in jih poziva, da se takrat pridružijo še z optičnim omrežjem.
»Skratka, poskuša privabiti operaterje in druge potencialne vlagatelje, da bi s pomočjo sodobnega omrežja prispevali k dvigu kakovosti bivanja v lokalni skupnosti. Zanemarljiva niso tudi njena prizadevanja za čim boljše sodelovanje s pristojnim ministrstvom in Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve.«
Na območju Občine Šmartno ob Paki trenutno v optično omrežje vlaga le operater T-2, ki je z deli pričel v začetku leta, omrežje pa bo gradil postopno, v več fazah. Lastno omrežje želi zgraditi v gosteje naseljenih predelih občine: najprej v Šmartnem ob Paki, Rečici ob Paki in Malem Vrhu (območje nad osnovno šolo), nato na območju industrijske cone (nekdanje Vino Šmartno, kmetijska zadruga) in nato še v vzhodnem delu Podgore, Paški vasi in Gorenju.
»Občina je in bo vedno podprla vsako pobudo (tako javno kot zasebno) za gradnjo hitrih širokopasovnih omrežij. Njena prioriteta ostaja tudi pokrivanje belih lis in ne nadomeščanje ali celo podvajanje omrežij na območjih, kjer priključki že dosegajo hitrosti 100 Mb/s, ki so tudi nacionalno in evropsko merilo za upravičenost sofinanciranja gradnje omrežij iz javnih sredstev, katerega oblika je tudi neodplačna služnost na občinskih zemljiščih,« je sklenil Rok Matjaž.