Še posebej če gre za tretjo razvojno os (3RO), ki ne pelje mimo Ljubljane. Zatikanje pri postopkih za izdajo gradbenih dovoljenj na odsekih severnega dela 3RO ima zares dolgo brado. Tipični izgovori so nepopolne vloge, čakanje na izdajo mnenj mnenjedajalcev, pritožbe in celo tožbe.
Zadevi, kje nastajajo astronomske in običajnim ljudem nerazumne zamude pri gradnji, želimo priti do konca, zato smo na Ministrstvo za naravne vire in prostor naslovili vprašanja v zvezi z izdajo gradbenih dovoljenj na 3RO in uradnikom dali priložnost, da pojasnijo svojo plat zgodbe.
Koliko ljudi se na vašem ministrstvu ukvarja s 3RO?
»Zahteve za izdajo gradbenih dovoljenj za 3RO na ministrstvu vodijo visoko usposobljene osebe z znanji s področja prostora, okolja in prava. Ekipe so različne glede na zahtevke vlagatelja, zadeve nikjer ne stojijo.
V javnosti se govori le o izdanih gradbenih dovoljenjih, premalo pa se govori o njihovi pravnomočnosti. Ta je pogoj za prijavo začetka gradnje, ministrstvo se v vseh postopkih trudi, da bi bile odločbe zakonite in da bi se v upravnih postopkih razrešilo čim več zadržkov, ki bi lahko sploh sprožili upravne spore in tako zadržali začetek gradnje.«
Nam lahko na kratko opišete, kako poteka izdaja gradbenega dovoljenja za en odsek hitre ceste?
»Z umestitvijo ceste, daljnovoda, plinovoda in tako dalje v prostor oziroma s sprejetjem državnega prostorskega načrta (DPN) je storjen šele prvi korak do začetka gradnje. Vlagatelj lahko na podlagi sprejetega DPN začne pripravljati projektno dokumentacijo za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD) ter poročilo o vplivih na okolje (PVO), predvsem pa z dolgotrajnim postopkom pridobivanja dokazil o pravici graditi.
Gradbeni zakon določa, da mora vlagatelj ob zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja priložiti DGD, mnenja pristojnih mnenjedajalcev, če ne gre za integralni postopek, kjer mnenja v upravnem postopku pridobiva upravni organ, in dokazila o pravici graditi. V primeru gradnje longitudionalnih objektov – objektov prometne infrastrukture, cevovodov, elektronskih komunikacij in elektroenergetskih vodov – pa je zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja popolna, tudi če vlagatelj ne priloži dokazil o pravici graditi.«
Kaj je po vašem glavni zaviralec pri postopkih izdaje gradbenih dovoljenj (pomanjkljiva dokumentacija vlagatelja, pritožbe, zakonsko dopustni roki …)?
Le na odseku od priključka Velenje do priključka Slovenj Gradec jug je vlagatelj že pridobil okoljevarstveno soglasje (OVS), zato se na tem odseku pridobivajo običajna gradbena dovoljenja, na odsekih 3RO sever in jug pa vlagatelj pridobiva integralna gradbena dovoljenja, kjer se združita postopek izdaje gradbenega dovoljenja po zakonu, ki ureja graditev objektov, in postopek presoje vplivov na okolje po določbah zakona, ki ureja varstvo okolja.
…
Več v današnjem Našem času.