Pri Centru Motus je pred nedavnim izšla slikanica z naslovom Lilijina zmaga izpod peresa Darje Arh Centrih iz Šmartna ob Paki. Navdihujoča zgodba za otroke poudarja pomen vztrajnosti in sprejemanja lastnih posebnosti, jih spodbuja k empatiji, sodelovanju in zaupanju vase, ne glede na izzive.
Darilo točno določeni deklici
»Lilijina zmaga je slikanica, namenjena predvsem otrokom, ki se soočajo z disleksijo – težavami pri branju, ko »črke plešejo« – vključila pa sem še drugo motnjo, skotopični sindrom. Pri slednji gre za motnjo senzorne obdelave vizualnih dražljajev oziroma, povedano poenostavljeno, za bleščanje, kadar je na primer črno zapisano na beli podlagi. Zaradi omenjenega sem ilustratorko prosila, naj uporabi pisavo, primerno za disleksike, napisano na barvni podlagi,« pojasnjuje učiteljica slovenščine in francoščine, ki na osnovni šoli poučuje že več kot 20 let.
Osrednja junakinja slikanice je lisička Lili, ki jo imajo zaradi težav pri branju za leno in je zato zamenjala že kar nekaj šol. Tudi pri zamenjavi zadnje jo je bilo strah, da jo bodo zaradi težav pri branju znova označili za leno, čeprav sta se z mamico doma zelo trudili, da bi ji šlo bolje. Do tega spoznanja pride učitelj Čuk, ki se poveže z Lilijino mamo in izdela načrt, kako lisički pomagati. Pri tem so ji v pomoč sošolci. Čuk začuti tudi potrebo, da bi jim Lili za trud nekaj vrnila. Izve, da lisička lepo pleše, kar ta na talentih tudi potrdi. Na koncu sošolci želijo, da jih Lili nauči plesati, oni pa bodo njej pomagali pri branju in računanju. »Osredje sporočilo zgodbe je, da če tudi nam v šoli ne gre najbolje, skrivamo v sebi talente, s katerimi blestimo.«
Sogovornica je še povedala, da je zgodbica nastala kot darilo točno določeni deklici, ki ima omenjene težave in je zelo dobra plesalka. Napisana je na osnovi lastnih izkušenj in tudi tistih, ki jih pridobi pri delu z učenci v šoli, kjer je kar nekaj otrok z opisanimi motnjami.
Slikanica – nekaj malo novega
Darja uživa v pisanju krajših in daljših zgodb. Začela je z daljšimi, slikanica pa je zanjo nekoliko novo področje ustvarjanja, na katerem se sooča z različnimi izzivi. Med drugim, kako najti ilustratorja in založbo, ki bo slikanico izdala. Velik izziv so zanjo kratke zgodbe tudi zato, ker sama zelo rada piše daljše stavke, slikanica pa zahteva kratko vsebino z bistvom zgodbe. »Moja strast ostajajo romani, za katere pa je potreben daljši čas. Trenutno je eden v nastajanju, a bi težko obljubila, kdaj ga bom končala.«
Darja je do zdaj izdala štiri knjige, dva mladinska romana in dve slikanici. Kot je povedala, ima nekaj žezel v ognju, a so sodelovanje založbe obljubile čez leto ali dve, ker so svoje letošnje načrte že osvojile.
Položaj ustvarjalcev, kot je sama, je vse prej kot bleščeč, potoži. Človek mora biti kar vztrajen. Takšne so namreč njene izkušnje. »Človek se ne sme ustaviti pri prvem ‹ne› založbe. Doživela sem že marsikaj. Lahko rečem samo, da sem vesela, ker imam stalno službo, ki mi omogoča ukvarjanje s pisanjem kot hobijem.«
Njena mimika ob vprašanju o bralnih navadah mladih pove svoje. »Današnja mladina bere zelo malo. Opazila sem, da pri izposoji prednjačijo slikanice, kar pomeni, da mlajši še berejo, izposoja 10 do 15 mladinskih romanov v dveh mesecih pa nazorno potrjuje moje mnenje. Ko se v šoli pogovarjam z učenci, mi ti povedo, da raje segajo po stripih, kratkih zgodbah, po nečem, kar jim je pisano na kožo. Skratka, nimajo radi romanov brez slik in neradi berejo,« je sklenila avtorica nove slikanice za otroke Darja Arh Centrih.