Dafko išče svoj jaz

Darja Fišer (desno)
Naš čas

Darja Fišer izdala novo knjigo – Delo na sebi je ključnega pomena – mlajši ko smo, laže se te resnice vgradijo v našo osebnost

Velenje, 12. februarja – Darja Fišer je že več kot 33 let prisotna na področju socialnega varstva, kjer se posveča delu z osebami s posebnimi potrebami, vodenju izobraževalnih programov, svetovanju in številnim drugim nalogam. Njeno dolgoletno delo vključuje tudi funkcijo tolmačice znakovnega jezika, vzgojiteljice otrok z motnjo v razvoju ter vodje projektov, usmerjenih v izboljšanje kakovosti življenja ranljivih skupin. Pred kratkim je vstopila tudi v svet literature in v Knjižnici Velenje predstavila svojo drugo knjigo.

Knjiga je zasnovana v lahkem branju

Slikanica Dafko išče svoj jaz je logično nadaljevanje njenega priročnika Biti jaz 365 dni. Ta priročnik, ki je v preteklosti služil kot praktičen vodnik za osebno rast, je postal temelj za nastanek slikanice, namenjene širši publiki.
»Moje dolgoletne izkušnje pri delu z osebami s posebnimi potrebami so bile pri ustvarjanju slikanice ključne, saj sem se zavedala, kako pomemben je prilagojen pristop za dosego želenih rezultatov. Knjiga je zasnovana v lahkem branju z velikimi tiskanimi črkami, preprostimi stavki in brez tujk, da bi bila dostopna čim širši publiki, tudi otrokom in mladostnikom ter odraslim s posebnimi potrebami. Odzivi bralcev so bili zelo pozitivni, saj je vsebina enostavna za razumevanje, hkrati pa nosi globoko sporočilo o osebni rasti in iskanju lastnega jaza. Na ta način sem želela ponuditi orodje za tiste, ki si želijo izboljšati svoje življenje, ne glede na izzive,« pove avtorica knjige, ki vidi največji izziv pri pisanju za otroke, še posebej, ko se loti občutljivih tem, kot sta osebna rast in samopodoba. Te teme približati na razumljiv in hkrati praktičen način ni enostavno.
»Ponavadi se preveč osredotočimo na abstraktne in visoke ideje, namesto da bi se osredotočili na konkretne korake, ki jih lahko naredimo že v mladosti. Delo na sebi je ključnega pomena in mlajši ko smo, lažje se te resnice vgradijo v našo osebnost. Pomembno je, da otrok že od mladih nog razvija sposobnost ločevanja med tem, kar mu koristi, in tem, kar ga ovira – naj bo to v medijih, družbi ali vsakodnevnem življenju. Ko se naučimo te osnovne spretnosti, postane življenje mnogo lažje in bolj pozitivno.«

Združitev umetnosti, pisanja in osebne rasti

Slikanico je avtorica ilustrirala sama, saj zelo rada likovno ustvarja. »Tokrat sem imela priložnost združiti svojo ljubezen do umetnosti s pisanjem. To je bilo prvič, da sem se predstavila tudi skozi svoje risbe, in na to sem še posebej ponosna,« doda in poudari, da ima zdaj, ko ni več direktorica  VDC SAŠA, več časa za ustvarjanje.
»Ideja za slikanico je zorela že nekaj časa, saj sem leta 2018 najprej ustvarila priročnik. Po tem sem dobila veliko pobud, da bi nekaj podobnega naredila tudi za mlajše otroke, a je zaradi službenih obveznosti zmanjkovalo časa za realizacijo. Takrat sem imela že osnutek, a me je služba odpeljala v popolnoma drugo smer in preprosto nisem imela niti časa niti energije, da bi nadaljevala. Zato pa sem zdaj toliko bolj vesela, da sem si končno vzela čas, da sem se vrnila k tej ideji. Besedilo sem popolnoma prenovila, ker verjamem, da vse izkušnje, ki jih v življenju doživimo, uporabimo za rast in napredek. To je bil tudi moj cilj – združiti vse te izkušnje v zgodbi, ki jo lahko delimo z drugimi. Slikanica ni le rezultat mojega dela, ampak je del širšega projekta, ki vključuje serijo slikanic. Trenutno imam v mislih že pripravljenih 13 zgodb in si želim, da bi izhajale vsaj dve na leto – če pa bo ena pa pol, pa bo tudi v redu.«
Predstavitev je vodila je Mojca A. Juras, tolmačila v slovenski znakovni jezik je Polona Dobnik, fotografirala pa Ksenija Mikor.