Mojstri fotografije

Volbenk Pajk pred velenjskim Starim jaškom; konec 50. let 20. stoletja
Zasebni arhiv

V luči letošnjega dobitnika naziva kulturni ustvarjalec MO Velenje, kar je zasluženo postal priznani filmski ustvarjalec in fotograf Matej Vranič, smo pripravili prispevek v znamenju fotografije. Danes pogosto mimogrede rečemo, da je lahko fotograf že skoraj vsak, saj je zaradi napredne tehnologije fotografija postala široko dostopna. Že malo boljši pametni telefoni lahko naredijo vrhunske fotografske posnetke, s pomočjo številnih programov za oblikovanje in popravljanje fotografij pa lahko marsikateri posnetek izboljšamo.

Dobrodošel napredek je počasi rinil v pozabo stare tehnike fotografiranja in razvijanja fotografij. Pa vendarle so danes nekatere stare fotografske tehnike postale spet »in« ali »retro«. Verjamem, da gre vsaj majhna zasluga za to tudi muzejem in galerijam, ki ohranjamo in reprezentiramo tudi takšno kulturno dediščino.

Profesionalci in ljubitelji

V bogati fototeki Muzeja Velenje hranimo več kot 247.000 kosov gradiva na različnih fotografskih nosilcih, različnih dimenzij in materialov. Gradivo, ki ga hranimo v fototeki, je nastalo v različnih ateljejih in fotografskih studiih, tukaj jih bom naštela samo nekaj iz Šaleške doline: Georg Noršić Šoštanj, Foto Tonia Šoštanj, Foto Pirmanšek Šoštanj, Foto Mile Šoštanj in Foto Pajk Velenje. Potem so tu še ljubiteljski fotografi, kot so bili: Lojze Ojsteršek, Franjo Mašek, Fana Vrabič, Miloš Volk, Ljuban Naraks, Ludvik Mali in številni drugi.
Med naštetimi bi tokrat posebej izpostavila mojstra fotografije Volbenka Pajka. Letos oktobra bomo obeležili 110. obletnico njegovega rojstva, januarja pa je minilo 20 let od njegove smrti. Njegovo bogato fotografsko zapuščino je Muzej Velenje prejel v dar leta 2018.

Mojster Volbenk Pajk

Rojenega na Kozjanskem leta 1915 ga je pot preko Zagreba, Mozirja, Dunaja in za kratek čas spet Mozirja pripeljala v Velenje. Svoj prvi fotografski atelje v Velenju je odprl leta 1948 kot podružnico svojega ateljeja v Zgornji Savinjski dolini. Leta 1952 se je z družino dokončno naselil v takrat mlado modernistično mesto Velenje. Atelje »Foto Pajk« je pod njegovim vodstvom deloval vse do leta 2002, čeprav se je uradno upokojil že leta 1985. V veliko pomoč, zlasti v zadnjih letih, mu je bila njegova žena Majda, tudi sama fotografinja.
V 65 letih poklicnega udejstvovanja je po grobih ocenah posnel približno sto tisoč posnetkov različnih zvrsti: tihožitja, umetniške artefakte, pokrajine, mestne vedute, interierje, dokumentarne fotografije in predvsem portretne fotografije.
Od leta 2022 je v muzeju na Velenjskem gradu na ogled stalna razstava, posvečena mojstru Pajku. Na njej je s fotografsko tehnično opremo, ki jo je pri delu uporabljal mojster Pajk, prikazan postopek razvijanja fotografije v petih korakih: 1. razvijanje fotografskega filma, 2. retuširanje negativov na retuširnem stojalu, 3. osvetljevanje fotografije s povečevalnikom v temnici, 4. razvijanje fotografije v temnici in 5. sušenje fotografije. Na ta način obiskovalec razstave dobi vpogled v zapleten, zahteven in predvsem dolgotrajen postopek razvijanja analogne fotografije.
Z vami delimo fotografijo Volbenka Pajka iz konca 50. let 20. stoletja, ko je bil kratek čas zaposlen tudi v Rudniku lignita Velenje, in fotografijo predmeta – prenosni bliskavici z baterijo Multiblitz, ki ga hranimo v muzeju. V premogovniku je naredil več kot tisoč posnetkov, največ leta 1958, in tako dokumentiral delo in razvoj velenjskega premogovnika. Fotografiranje v rudniških jamah ni bilo le oteženo, ampak tudi nevarno. Tega obdobja se je mojster Pajk takole spominjal: »V jami ni enostavno fotografirati, saj je svetloba slaba, osvetljevanje pa je bilo zaradi plinov nevarno. Zato sem prvi v državi v Nemčiji kupil močan fleš, ki ga je polnil akumulator, kar je bila velika pridobitev. V jami sem uničil vsaj tri fotoaparate in številne objektive, a ostalo je ogromno posnetkov.«

Literatura: Slatinjek, Milena. Muzejska fototeka. V: Muzej Velenje: 65 let varovanja kulturne dediščine Šaleške doline. Velenje: Muzej, 2023. Jukić, Andželina. Pogled za objektiv fotografskega mojstra Volbenka Pajka, Velenje: Muzej, 2020.