Grilova domačija odpira vrata pomladi

Delovna akcija na Grilovi domačiji
Muzej Velenje

Prebujanje narave tudi muzealce vabi, da grajske pisarne kdaj zamenjamo za tiste v naravi in na terenu. Muzej Velenje namreč med svojimi številnimi enotami skrbi tudi za dve etnološki domačiji – Kavčnikovo domačjio v Zavodnju nad Šoštanjem in Grilovo domačijo v Lipju pri Velenju.

V marcu smo tako skupaj s člani društev, ki delujejo na Grilovi domačiji, poskrbeli za prva pomladna opravila, zastavili smo tudi glavne usmeritve programa za letošnje leto. Na delovni akciji 4. marca smo bili veseli, da se je nam pridružili Gašper Kokot iz Sadjarskega centra Turn. Skupaj smo si ogledali sadna drevesa v okolici domačije (tudi drevesa pri čebelnjaku, ki so izrednega pomena za čebele) in ocenili njihovo stanje. Za njihovo obrezovanje bodo na domačiji odslej skrbeli člani sadjarskega krožka Univerze za tretje življenjsko obdobje Velenje.

Člani Društva zeliščarjev Velenje so nam razkazali zeliščni vrt in plan dela za pomlad, sodelavke muzeja pa so opravile prva dela na zelenjavnem vrtu ob domačiji. Muzejski oskrbniki so pripravili načrt za čiščenje poškodovanih in posušenih dreves v okolici domačije. Člani Turističnega društva Šentilj so zastavili pomembne ideje za program dogodka Pomlad na Grilovi domačiji. V čudovitem sončnem vremenu smo naredili tudi nekaj lepih fotografij, ki so pomembne za dokumentiranje našega dela.

Pričakujemo prve obiskovalce

V marcu so bila opravljena tudi druga pomembna opravila. Člani Društva vinogradnikov Šmartno ob Paki so urejali vinograd, z naravnim gnojem je bil pognojen zelenjavni vrt, urejena posušena in poškodovana drevesa v okolici domačije, v zeliščnem vrtu so pomladanska dela opravljali člani Društva zeliščarjev Velenje. V aprilu pričakujemo tudi prve skupine in obiskovalce, ki bi si radi ogledali našo Grilovo domačijo – ekomuzej na prostem, ki prikazuje življenje nekoč na manjši kmetiji. S pomočjo lokalnih društev je Grilova domačija postala prostor učenja o preteklosti, ki živi tudi danes.

Na Grilovi domačiji v Lipju pri Velenju to nedeljo, 6. aprila, pripravljamo prvi letošnji dogodek. Prireditev z naslovom Pomlad na Grilovi domačiji tokrat namenjamo živemu svetu gliv in rastlin. Spoznavali bomo, kje so meje med zdravilnim in škodljivim. Katere vrste gliv so užitne in katere nam povzročajo preglavice, kot so na primer plesni? Micelij oziroma podgobje pa lahko uporabimo kot trajnostni material v sodobnem oblikovanju pohištva, oblačil in še marsikaj.

Svoje izkušnje bodo delili gobar Jože Lekše iz Gobarskega društva Marauh Velenje, oblikovalka Petra Šink, muzejski restavrator in konservator Stojan Knežević in Katarina Modrijan iz Društva za biodinamično gospodarjenje Ajda Štajerska. Z nami bo tudi Tina iz My Fun Fungi, ki bo s seboj prinesla komplete za gojenje gob in razložila, kako to lahko počnemo kar doma.

Dogodek bodo popestrile otroške delavnice za mlade muzealce (medovite bombice in jajca iz polsti), izmenjava semen, zeliščne dobrote Društva zeliščarjev Velenje, skeč članic Turističnega društva Šentilj ter melodije izpod spretnih prstov domačih godcev skupine Vingosi. Dogodek bo povezovala Adrijana Ježovnik iz Turistične zveze Velenje. Prijazno povabljeni!