Na Dnevih slovenskega turizma v Laškem je Turistična zveza Slovenije (TZS) razglasila zmagovalce prestižnega natečaja Moja dežela – znak gostoljubnosti 2024, ki letos prinaša pomembne novosti. Po več kot treh desetletjih obstoja je natečaj, ki že dolgo spodbuja prepoznavnost slovenskih krajev, letos dobil novo ime, ki se osredotoča na temeljne vrednote slovenskega turizma.
Kot je ob tem izpostavila predsednica Turistične zveze Velenje (TZV), Marija Brložnik, je letošnja izvedba tekmovanja še posebej pomemben korak k ohranjanju in krepitvi slovenske turistične identitete. »TZS se je letos odločila še dodatno obogatiti vsebino natečaja z vključitvijo mladih, ki aktivno sodelujejo v različnih projektih, kot so Turizmu pomaga lastna glava, Več znanja za več turizma, Zlata kuhalnica in Mladi vodnik Slovenije. Na osrednji prireditvi so bili tako izpostavljeni mladi talenti in njihovi mentorji, ki skozi inovativne projekte prispevajo k rasti in razvoju slovenskega turizma.
Šola za storitvene dejavnosti se je letos povezala z Višjo strokovno šolo in skupaj sodelovala v projektu Več znanja za več turizma, ki je namenjen srednješolcem in študentom. Pripravili so izjemno nalogo, Šaleške sladke zgodbe, s katero so navdušili komisijo in si prislužili zlato priznanje. Prijetno je videti mlade, nasmejane, polne idej, ki so že danes pripravljeni na nove izzive in projekte,« je poudarila Marija Brložnik.
Posebna pozornost namenjena tudi vsakdanjemu utripu kraja
Tradicionalne kategorije so se letos posodobile. Kriterij je bila turistična taksa. Velenje je tako v kategoriji Prepoznavni turistični kraji osvojilo srebrni znak gostoljubnosti, medtem ko je Staro Velenje v kategoriji Zgodovinska jedra prejelo zlati znak gostoljubnosti.
»Ta priznanja niso le nagrada za ohranitev kulturne dediščine, temveč tudi za oživljanje in dinamičen razvoj starih mestnih jeder, ki vključujejo tako zgodovinske znamenitosti kot tudi sodobne prireditve in aktivnosti. Obiskovalci, vključno s komisijo, so bili navdušeni nad živahnim utripom, ki ga Staro Velenje ponuja. Usmerjeno je v ohranjanje obrtniških del, umetnosti in dejavnosti za mlade, kar se odraža tudi v različnih dogodkih. Tukaj so Mladinski center Velenje, kavarna Stari trg in številne prireditve.
Navdušeni so bili tudi nad ponudbo, ki je na voljo v Starem Velenju. Posebno pozornost komisije so pritegnili lokalni ponudniki, od čevljarja do brivca, cvetličarne in mesnice, ki lokalnim prebivalcem ponuja razširjeni asortima. To pomeni, da imajo ljudje, ki živijo v tem predelu, vse potrebno na dosegu roke, kar pripomore k ohranjanju lokalnega življenja in dinamike trga. To je dokaz, da kulturna dediščina ni le sklop starih stavb, temveč živahen prostor, kjer preteklost in sedanjost ustvarjata novo zgodbo za prihodnost,« je razložila Marija Brložnik.
To je nagrada za nazaj
Kaj pa Mariji pomeni priznanje za izjemen prispevek k razvoju turističnih društev, ki ga je prejela? »Predvsem je to nagrada za nazaj. Se mi zdi, da je bila morda celo malce prehitra, saj običajno take nagrade prejmeš, ko si že nekoliko starejši. Vendar pa je zame velika čast, da so prepoznali moje delo – tako na društveni kot tudi na občinski ravni, v TZV, regijsko in seveda na nacionalni ravni. Aktivno sodelujem s TZS, kjer sem tudi članica upravnega odbora, in to je zame izjemno veselje. Največjo nagrado pa mi predstavlja sodelovanje pri projektih, ki jih zveza pripravlja za mlade. Vsaka nagrada je seveda tudi spodbuda za naprej, vendar menim, da mi ne bo težko nadaljevati svoje poti in še naprej prispevati k razvoju turizma.«
Strast združuje z delom
Marija je zapisana turizmu in pravi, da ima srečo, da tudi na občini, kjer je zaposlena, dela na področju turizma. »Tako lahko združujem svojo strast z delom, ki je tudi del moje poklicne poti. Službeno me trenutno najbolj zaposluje investicijski projekt na Velenjski plaži. Na društveni ravni pa na TZV zaključujemo leto, ko z društvi pripravljamo pregled letošnjega dela, da ocenimo, kaj vse smo dosegli. Pogovarjamo se o tem, kako učinkovito delati s člani, kaj je srčika društev, zakaj še vedno obstajajo in kakšen je njihov pomen v skupnosti. Na tem področju bo vedno nekaj novega, saj se trudimo, da bi vsakemu društvu omogočili, da raste in se razvija.«
Marija je antropologinja in humanistka, vendar je že od mladih nog čutila veliko veselje do turizma in kot otrok vedno pripravljala vodenja za družinske člane, kamorkoli so šli.
»Prelomnico je pomenil izpit za lokalno turistično vodnico v mestu Velenje, ki me je postavil na pot, da sem nadaljevala z izobraževanjem in pridobila nacionalno licenco za turistično vodnico pri GZS. Ko sem se vrnila v Velenje, sem spoznala dva ključna mentorja – Urško Gaberšek, takratno vodjo TIC-a, in Franca Špegla, takratnega predsednika TZV. Z njima smo ustvarili pravi tim, ki je začel peljati projekte naprej. Najbolj pa me veseli zadovoljstvo prostovoljcev, ki z dejanji prispevajo k razvoju svojega kraja, ter obiskovalci, ki jim lahko predamo delček sebe in svojega znanja.«
Ima Šaleška dolina v turizmu prihodnost?
»To je pa vprašanje za milijon dolarjev. Ne vem, kaj bo, vendar verjamem, da je lahko turizem v času prestrukturiranja pomembna podporna panoga. Nihče si danes ne upa trditi, da bo turizem lahko popolnoma nadomestil našo energetsko industrijo, vendar pa lahko postane pomemben del mozaika naše prihodnosti. V zadnjih letih opažamo, da se vedno več ljudi vključuje v turizem, tudi v zasebnem sektorju, kar pomeni, da je to lahko prihodnost, ki bo obogatila našo regijo in privabila obiskovalce.
Imamo vedno več obiskovalcev, kar je odličen znak. Turisti se vračajo v Šaleško dolino, kar ima svoje korenine že v preteklosti. V 60. in 70. letih prejšnjega stoletja smo bili po številu obiskovalcev takoj za Bledom, kar so bila zlata leta turizma v naši dolini. Danes pa je ključna točka, ki je spremenila pot, ustanovitev Zavoda za turizem Šaleške doline. Ta preobrazba iz TIC-a v samostojni zavod je prinesla nove priložnosti. Zavod je postal samostojen ter je s finančno podporo in ekipo opravil izjemno delo na področju promocije in razvoja turizma. Velenje je danes zelo prepoznavno, in kjerkoli povemo, da smo iz Velenja, ljudje že poznajo naše zgodbe in turizem. Tisti, ki še niso bili pri nas, si želijo priti. To je zasluga zavoda za turizem, ki je ključni razlog, da smo danes uspešni, kot smo.«
Podpis Marija Brložnik
Marija Brložnik ob predsedniku TZS Dominiku Černjaku: »V Šaleški dolini imamo še veliko priložnosti. Turizem ni le podpora, ampak del naše zgodovine, sedanjosti in prihodnosti, ki bo vsekakor doprinesel k bogatenju naše regije.«
Poudarek
V 60. in 70. letih prejšnjega stoletja je bilo Velenje po številu obiskovalcev takoj za Bledom. To so bila zlata leta turizma v naši dolini.