Velenje, 25. oktobra – Generalni direktor Premogovnika Velenje, mag. Marko Mavec, je komentiral predlog zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote prebivalcem Šaleške doline, ki vpeljuje nov okvir za pravični energetski prehod. Ob aktualnih diskusijah o prihodnosti premogovništva v Sloveniji poudarja, da sta Premogovnik Velenje in Termoelektrarna Šoštanj še vedno ključna člena slovenske energetike, zato se opuščanje premoga ne more zgoditi čez noč.
»Evropska unija se je zavezala k pravičnemu prehodu,« pravi mag. Mavec in dodaja, da to pomeni ohranitev delovnih mest v premogovni industriji tudi ob postopnem prehodu na obnovljive vire. »Ta zaveza naj bi omogočila, da regije, ki opuščajo premog, ne bodo izgubile niti trenutnih niti bodočih zaposlitvenih možnosti, kar velja tudi za Šaleško dolino. Pravični prehod naj bi omogočal, da prehod na zelene vire energije v rudarstvu ne bo povzročil socialne stiske in izgube služb. Evropske vrednote, ki so del tega prehoda, zahtevajo, da so ob opustitvi fosilnih goriv regije socialno in finančno zavarovane.« Mavec zato pričakuje, da bo tudi Slovenija sledila tem načelom.
Pomen zakona za Premogovnik Velenje
Pripravljeni predlog interventnega zakona predstavlja enega od ključnih korakov za dosego pravičnega prehoda. Mavec poudarja, da trg narekuje, da elektrika iz TEŠ danes ni več konkurenčna, kar krepi potrebo po zakonodajni podpori za urejeno opuščanje premoga.
»Interventni zakon omogoča podaljšanje življenjske dobe PV in TEŠ do trenutka, ko bo prehod na obnovljive vire izvedljiv in trajnosten. Današnja proizvodnja PV znaša 2 milijona 150 tisoč ton, v prihodnjih letih pa jo bomo postopoma zmanjševali. V naslednjem letu načrtujemo proizvodnjo 1 milijon 800 tisoč ton, ki bo nato padla na milijon 600 tisoč ton, do leta 2030 pa bo znašala približno milijon ton. Hkrati bomo s tem postopnim zmanjšanjem proizvodnje v nekaterih delih jam že začeli zapirati jamske prostore.«
Zakon o zapiranju premogovnika in skrb za zaposlene
Za dolgoročno vzdržen prehod računajo, da bo v prihodnjem letu sprejet zakon o zapiranju Premogovnika Velenje, ki bo podjetju zagotovil potrebna finančna sredstva za urejeno zapiranje. Zakon naj bi omogočil tudi predčasno upokojevanje presežnih delavcev. »Pri dinamiki zapiranja sledimo naravnemu odlivu zaposlenih, večinoma zaradi upokojevanja,« pojasnjuje mag. Mavec, zato v zaključni fazi zapiranja predvidevajo tudi zaposlitev dodatnih ljudi, da bi lahko uredili zaključna dela.