Podjetje ima sedež v Šmartnem ob Paki, kjer družina tudi živi.
Nekaj za zraven
Sta se Slovenka in Grk podala na podjetniško pot, ker sta zaznala trgovsko nišo, ki bi jo bilo vredno izkoristiti, ali so bili razlogi za ustanovitev podjetja drugi? »Največji vpliv na odločitev so imeli naši prijatelji, ki so nenehno povpraševali po našem olju in po olivah,« je odgovorila na zastavljeno vprašanje Mira. Dodala je, da se je njuna odločitev v teh letih izkazala za pravo, saj so izdelki podjetja, ki jih prodajajo po spletu in na tržnicah po večjih krajih v Sloveniji, našli svoje kupce. Ti ne skoparijo s pohvalami. »Pot do lastnega podjetja ni bila enostavna. Na srečo so nama bili v veliko pomoč jasno zastavljeni cilji in ideje, ki naju pri delu še vedno vodijo. Veliko nama pomeni, da stranke redno uporabljajo naše olje v svoji kuhinji, da prepoznavajo njegovo kakovost, da jim je všeč okus.«
Nasad oljk, iz katerih nastajajo izdelki, je star več kot 40 let. Zanj skrbi dedek Dimitrij, Mirin mož pa se nekajkrat na leto odpravi v Grčijo, da mu pomaga, najbolj v času obiranja oliv in stiskanja. Olive stiskajo v družinski stiskalnici. Pri premišljenih in skrbnih opravilih, ki so pomembna za ohranitev dobrega okusa in kakovosti, večkrat pomagata tudi otroka Dimitrios in Anastasia, nepogrešljive pa so tudi pridne roke babice Lili. Zakaj je grško olivno olje tako posebno? »Okus olja je odvisen od sorte oljk, podnebja in še nekaterih dejavnikov. Znano je po bogatem okusu, ne greni in ima nežno gosto teksturo.« Se da s prodajo olja, namiznih oliv (zelenih, polnjenih z mandlji, česnom, papriko, kislimi kumaricami, oljčnimi namazi, grškimi začimbami …) preživeti? »Za zdaj se samo od tega ne da živeti. Pred nami so nenehno novi izzivi (podražitve nafte, gnojil, embalaže…). Zato sva oba z možem zaposlena še v drugih dejavnostih, tako da je to nekaj za zraven.«
Iz nekajletne zveze na daljavo tudi družina
K zgodbi mladega podjetja marsikoga pritegne simpatična slovensko-grška ljubezenska zgodba, ki jo družina Loukeris nadaljuje v Šmartnem ob Paki. »Z Archontisom sva se spoznala po spletu pred 18 leti. Takrat sem kot študentka s prijateljico šla na počitnice v Grčijo, kjer sva se spoznala še osebno. Videvala sva se na dva do tri mesece polna štiri leta oziroma dokler nisem končala študija v Ljubljani. Takrat sem se preselila k njemu v Grčijo. Leta 2013 se nama je rodil v Solunu sin Dimitrios. Dve leti kasneje smo prišli v Slovenijo, kjer se nam je leta 2018 pridružila še punčka Anastasia. Živimo v Šmartnem ob Paki, kjer otroka obiskujeta tamkajšnjo osnovno šolo oziroma vrtec.« Izvemo še, da Mira tekoče govori grško in se z otrokoma pogovarja samo v slovenskem jeziku, mož že kar dobro govori slovensko, z otrokoma pa se pogovarja samo grško.
Grčija sicer geografsko ni daleč od Slovenije, a so razlike v življenju ljudi občutne, pravi Mira. Na obeh koncih obstajajo plusi in minusi. »V Sloveniji, natančneje v Šmartnem ob Paki, imamo mir in lepo družinsko življenje, manjkajo pa nam morje, klima in seveda hrana, čeprav so grške jedi pogosto na našem jedilniku.«
O načrtih? Ti so veliki, pojasni sogovornica. Okus njihovega olja in oliv želijo približati čim več ljudem ter vsako leto širiti asortiman grških dobrot.