Še o dvigu toplotne energije

V prejšnji številki Našega časa (št.

33) smo pisali o dvigu cene toplotne energije, zdaj pa objavljamo odgovore Agencije za energijo, ki nam jih je posredoval Tomaž Lah iz kabineta predsednika.

Na kakšni osnovi ste odobrili tolikšno povišanje cene?

»Regulacija cene toplote za daljinsko ogrevanje iz distribucijskih sistemov, katerih distributerji izvajajo gospodarsko javno službo, in cene, ki jo zaračunava regulirani proizvajalec toplote, se izvaja na podlagi metodologije za oblikovanje cene toplote za daljinsko ogrevanje, ki je zasnovana na način, da odjemalci s ceno toplote pokrivajo upravičene stroške distributerja oziroma reguliranega proizvajalca toplote.

Upravičeni stroški distributerja oziroma reguliranega proizvajalca toplote so stroški, ki so nujni za opravljanje dejavnosti distribucije. Izhodiščna cena toplote se določi na podlagi upravičenih stroškov in je sestavljena iz fiksnega in variabilnega dela. Agencija za energijo (v nadaljevanju agencija) ob oddaji obrazca za prilagajanje posameznih elementov izhodiščne cene spremembam upravičenih stroškov zavezancev ne poda soglasja k novim izhodiščnim cenam in povprečni ceni, ampak pregleda skladnost predlaganih novih izhodiščnih cen z metodologijo za oblikovanje cene toplote za daljinsko ogrevanje. Morebitne ugotovljene nepravilnosti oziroma nejasnosti mora zavezanec za regulacijo odpraviti, v nasprotnem primeru agencija o tem obvesti energetskega inšpektorja.«

Je pri vas praksa, da potrjujete cene za nazaj?

»Agencija je od reguliranega proizvajalca toplote TEŠ prejela predlog za spremembo izhodiščne cene toplote oziroma obrazec za prilagoditev posameznih elementov izhodiščne cene spremembam upravičenih stroškov. Predlog spremembe se je nanašal tako na fiksni kot na variabilni del cene in je upošteval vpliv emisijskih kuponov, izvensodne poravnave in slabitev sredstev na upravičene stroške TEŠ. Obravnava predloga je bila vezana na postopke preverjanja oziroma usklajevanja upravičenih variabilnih in fiksnih stroškov, ki so bili podlaga za izračun nove izhodiščne cene toplote. TEŠ je agenciji podal obrazec za prilagoditev posameznih elementov izhodiščne cene spremembam upravičenih stroškov 1. junija 2021, vendar se je postopek preverjanja zaradi kompleksnosti vsebine zaključil v juliju 2021.«

Zakaj je treba za toplotno ogrevanje Šaleške doline, za katero smo v tem okolju prepričani, da je ekološko, plačevati okoljske kupone?

»Vsekakor imajo na proizvodno ceno toplote v TEŠ pomemben vpliv emisijski kuponi, katerih cena na borzah od konca lanskega leta nezadržno raste. Sistem trgovanja s pravicami do emisij toplogrednih plinov na območju Evropske unije (EU ETS) je bil vzpostavljen z namenom, da se obveznost zmanjšanja emisij toplogrednih plinov (TGP) doseže na stroškovno učinkovit način. Sistem EU ETS predstavlja ključni instrument strategije Evropske unije v boju proti podnebnim spremembam. V okviru držav članic vključuje več kot 11.000 podjetij (upravljavcev naprav, ki povzročajo emisije TGP) v energetiki in industrijskih panogah ter operatorje zrakoplovov. Sistem v Sloveniji vključuje 49 upravljavcev, in sicer vse termoelektrarne ter toplarne (Termoelektrarna Šoštanj, Termoelektrarna Brestanica, Energetika Ljubljana), proizvodnje jekla, stekla, keramike, cementa, apna, papirja in podobno.«