Premogovnik se otepa z izgubo

Velenje – Trenutno kaže, da bo Premogovnik Velenje letošnje poslovno leto sklenil z izgubo v višini 4,2 milijona evrov.

Zaradi tega so že predvideli številne varčevalne ukrepe.

Kot ugotavljajo, morajo za zagotavljanje vzdržnega poslovanja nujno nadaljevati z racionalizacijo in zniževanjem vseh stroškov (storitev, materiala, stroška dela), kot so imeli zastavljeno že v Načrtu finančnega in poslovnega prestrukturiranja, ki je bil sprejet leta 2014.

Predvideni stroški presegajo možnosti

Slab rezultat poslovanja v letu 2018, je posledica težav v proizvodnji, ki so jih imeli skozi vse leto. Nepredvideni dogodki, številni zastoji in neizdelane proge so povzročili dodatni izpad proizvodnje. Zmanjka jim kar za mesec dni proizvodnje, to pa ob proizvodnji 300.000 ton premoga predstavlja skoraj 9,5 mio € manj prihodkov. Težava bo še večja v prihodnjem letu in leta 2020, ker ne bodo imeli pripravljenih dovolj odkopnih polj. Če bi izdelava prog šla naprej s tem tempom kot v zadnjih letih, bi že v prihodnjih dveh proizvodnja padla pod tri milijone ton nakopanega premoga, kar bi pomenilo enormno povišanje stroškov – iz česar sledi, da bi imeli približno 200 zaposlenih preveč.

Težave, ker ni dovolj jamskih prog

Predvidena povprečna proizvodnja do leta 2030 znaša 3,4 mio ton in se po letih giblje med 3,6 mio in 3 mio ton v letu 2030. Zato bodo, da bi zastavljene proizvodne cilje lahko izpolnjevali, že januarja prihodnje leto dodatno zaposlili 30 novih sodelavcev na tistih delovnih mestih, ki so ključni za njihov osnovni proces.

Z ukrepi stabilizirati poslovanje

Čeprav je stanje izjemno zahtevno ocenjujejo, da še imajo možnost, da ukrepe, ki so potrebni za stabiliziranje poslovanja, izpeljejo sami. Delo bodo, kot pravijo, organizirali tako, da bo produktivnost višja in posledično strošek dela nižji. Ukrepe bodo izvedli na različnih področjih, ne samo pri stroških dela, ki sicer predstavljajo polovico vseh stroškov.

Stroške dela želijo znižati za 10 %

Napovedujejo, da bodo znižali tudi strošek dela in to vsaj za 10 %. To lahko dosežejo z različnimi ukrepi oz. kombinacijami ukrepov. Predvideni ukrepi v prvi vrsti so: reorganizacija poslovnih procesov (optimalna organizacija procesov, ustrezna zasedba in združevanje delovnih mest), zmanjšanje števila zaposlenih z intenzivnim upokojevanjem itd.