Škale, 28. junija – Tradicionalno se ob rudarskem prazniku v Škalah zgodita tudi srečanje preseljenih Škalčanov in Škalska pravljica. Letošnja je bila 25., a ne po vrsti, saj so se srečanja na pobudo Hermana Arliča začela leta 1982 in se sprva odvijala na dve leti, zadnja leta pa so vsakoletna. Tudi prejšnjo vročo soboto je v senco ob škalski gasilski dom in prireditveni prostor organizator, društvo Revivas, povabil nekdanje Škalčane, ki so morali zaradi posledic pridobivanja premoga in rušenja dela Škal zapustiti svoje domove in si postaviti dom na drugi lokaciji v Šaleški dolini ali izven nje.
Predsednik Revivasa Zvone Kodrun je pojasnil, zakaj društvo nadaljuje to tradicijo: »Zato, da nikoli ne pozabimo, kaj sta Šaleška dolina in sploh Škale dala za to, da je Slovenija imela električno energijo. Polja so se pogrezala, izginjale so hiše, ceste, izginil je cel Škalski grič, prihajala so jezera in ljudje so se morali odseliti.«
Zbrane so nagovorili tudi podžupanja MO Velenje Aleksandra Vasiljević, predsednica Turistične zveze Velenje Marija Brložnik, predsednik RTZ Saška Franc Špegel in član sveta KS Božidar Repnik, ki so vsi poudarili pomen poznavanja svojih korenin in ohranjanja kulturne dediščine. S pozdravnim pismom jih je nagovorila tudi predsednica KS Škale Hrastovec Petra Bevc, ki je med drugim zapisala, da je lignit omogočil razvoj doline, hkrati pa krojil usodo vseh, ki so si nad njim na površini postavili domove in so jih morali kasneje zapustiti. »Vsako leto smo veseli in ponosni, da se radi vračate v naš kraj, četudi se spomnite starih Škal le še po pripovedovanju staršev,« je zapisala Petra Bevc.
Vsako leto srečanju dodajo še nekaj dogodkov – letošnja rdeča nit je bilo prav to preseljevanje ljudi, na območju novih jezer pa so se naselile ptice in druge živali. Zato so pripravili ogled filma Ptice jezer – njihova vrnitev Mateja Vraniča in pogovor z njim ter razstavo fotografij o pticah, po kateri je vodil Peter Silovšek. Tradicionalna pa je tudi skupna fotografija udeležencev, na kateri skozi leta že manjka precej obrazov, vsi pa si želijo, da bi se jim priključevali novi, mladi obrazi – mladi potomci preseljencev.