Golte, 27. junija – Na ploščadi hotela Golte se je v organizaciji OZVVS Šoštanj, Velenje, Zgornjesavinjsko-Zadrečke doline, Zveze slovenskih častnikov Velenje in 151. helikopterske eskadrilje odvijala osrednja proslava v počastitev dogodka izpred 34 let, kakor tudi praznika 151. helikopterske eskadrilje in dobitnikov znaka Golte 91.
Na začetku dogodka je Renata Knez s koračnico napovedala prihod praporščakov, sledila sta himna Republike Slovenije in pozdrav vseh prisotnih. Posebni pozdrav je bil namenjen pripadnikom 151. helikopterske eskadrilje in dobitnikom znaka Golte 91, ki praznujejo svoj praznik. Po pozdravu je Renata Knez v besedi orisala spomine izpred 34 let.
Ob dnevu državnosti se tako rekoč na vsakem koraku in na najrazličnejših ravneh organiziranosti spominjamo številnih dogodkov, ki so kot kamenčki povezali v mozaik vso pot od začetkov osamosvajanja Slovenije do razglasitve njene samostojnosti. K podobi tega mozaika pa so svojevrstno barvitost seveda dodala pogumna dejanja nekaterih naših domoljubov med osamosvojitveno vojno. Čast in slavo sta si nedvomno zaslužila prav pilot Jože Kalan in tehnik letalec Bogomir Šuštar, ki sta se odzvala klicu domovine in že drugi dan vojne iz JLA prebegnila na stran naše Teritorialne obrambe.
Gazela skrita in varovana
Ob obeležitvi 10. obletnice, leta 2001, so se dogovorili, da se vsi, ki so povezani s prevzemom, maskiranjem in varovanjem helikopterja gazela SA 341, prvega helikopterja Slovenske vojske, vsako leto srečajo v spomin na to obletnico. Poveljstvo sil Slovenske vojske je leta 2004 sprejelo odločitev, da bo 28. junij dan 151. helikopterske eskadrilje SV.
Helikopter gazela je bil skrit in varovan nad hotelom Golte 11 dni, v času od 28. junija do 9. julija 1991, nakar sta Jože Kalan in Bogomir Šuštar helikopter gazelo prestavila na planinski dom na Smrekovcu. Tu je helikopter skril in varoval 133. vod TO KS Bele Vode 9. in 10. julija 1991, posadko helikopterja pa je na tej lokaciji varoval še nadaljnjih 12 dni. Iz varnostnih razlogov je bila gazela premeščena na novo lokacijo, in sicer na domačijo Rezoničnik, po domače Leskovšek, v Zaloko nad Belimi Vodami. Tam je bil helikopter varovan in skrit šest dni, od 10. do 16. julija 1991, potem pa dokončno premeščen v lopo pri domačiji Juvan, po domače Žohar, kjer je bila Gazela skrita od 16. julija do 13. novembra 1991, ko so jo na letališču Lajše naložili na tovornjak in odpeljali v Avstrijo na popravilo oziroma servis.
Po orisanih besedah o dogodku je veteran Brane Gradišnik zapel veteransko himno, katere avtor je. Na proslavi so zbrane nagovorili poveljnik 151. helikopterske eskadrilje major Simon Jaksetič, ki se je zahvalil vsem pripadnikom in poudaril pomen enote slovenske eskadrilje v civilnih in vojaških dogodkih. Slavnostni govornik, predsednik ZVVS Ladislav Lipič, je poudaril, kakšen pomen so imeli takšni dogodki in da moramo biti vsi državljani ponosni na dogodke leta 1990, ko nismo oddali orožja, in leta 1991, ko smo enotno ubranili našo državo.
Na koncu govora je skupaj s protagonistoma Jožetom Kalanom in Bogomirjem Šuštarjem podaril sliko helikopterja Gazela TO Velenje, ki jo je upodobil slikar Franc Koračin in je bila del razstave slik tajnih skladišč orožja TO 1990-1991 maja v Knjižnici Velenje, majorju Simonu Jaksetiču, ki se je zahvalil in obljubil, da bo imela slika v njihovi enoti posebno mesto. Na srečanju sta dogodke izpred 34 let podoživela tudi Jože Kalan in Bogomir Šuštar.