V Velenju že vse od leta 2014 teče humanitarni projekt prostovoljnega zbiranja in razdeljevanja presežkov hrane, ki bi jo sicer trgovine zavrgle. Projekt je vseslovenski, poteka v 31 občinah, v Velenju pa v njem sodeluje sedem organizacij in več kot 100 njihovih prostovoljcev, brez katerih zbiranje in razdeljevanje hrane ljudem, ki živijo v socialni revščini, ne bi bilo mogoče. Na slovesnosti v Vili Bianca so se jim zahvalili s priznanji.
Sreča je deliti srečo!
Dobrodelni projekt donirana hrana je eden od tovrstnih projektov Zveze Lions klubov Slovenije, ki se je začel leta 2013 v Celju, ko so podpisali pogodbe za donacijo hrane z največjimi trgovskimi hišami. Projekt omogoča organiziran prevzem in razdeljevanje hrane pred iztekom roka uporabnosti, ki bi jo sicer trgovci zavrgli. Prostovoljci vsakodnevno, tudi med vikendi in prazniki, prevzemajo hrano po zaprtju trgovin ter jo razdeljujejo socialno ranljivim posameznikom in družinam.
Kot je povedal guverner Zveze lions klubov Slovenije distrikt 129 mag. Vladimir Bahč, je slovenski model pomoči ljudem s hrano primer dobre prakse tudi v drugih državah in lahko se pohvalimo z zelo učinkovito pomočjo.
»V drugih državah z velikim veseljem povzemajo naša dejanja. Lani smo v Sloveniji zbrali okoli 1.400 ton hrane v vrednosti več kot 6,2 milijona evrov. Na začetku je bil projekt mišljen kot prehod do sistemske rešitve v državi, a po toliko letih še vedno delujemo dobrodelno. Kot določen uspeh lahko štejemo, da smo v zadnjih letih vključeni v pripravo zakonov o varni hrani, kar daje težo in pomen našemu delu.« Ob tem Bahč še poudari, da je Velenje edino mesto v Sloveniji, kjer se celoten projekt Donirana hrana izvaja zgolj s prostovoljci.
Več kot 100 prostovoljcev iz sedmih organizacij
V letu 2024 je bilo pri izvajanje projekta v Velenju aktivno vključenih sedem partnerjev: Lions klub Velenje, Rotary klub Velenje, skupina Strokovnega sveta za socialna in zdravstvena vprašanja Socialnih demokratov Velenje, Rdeči križ Velenje, Društvo upokojencev Velenje, Medobčinsko društvo invalidov Šaleške doline in Društvo invalidov Konovo. S podporo MO Velenje so zbrali in razdelili 120 ton hrane (od tega 14 ton zelenega odpada), v skupni vrednosti več kot 506 tisoč evrov. Okoli 110 prostovoljcev je skupaj opravilo več kot 6.000 prostovoljnih ur in poskrbelo, da je tedensko donirano hrano prejelo 250 občanov in njihovih družin.
Hrano donirajo lokalne trgovine: Mercator center Velenje, Interspar Selo, HM Spar Velenjka, HM Spar Velenje, Hofer Pesje, Hofer Selo, Hrustljava skušnjava in Lidl.
Pomoči potrebne najdejo na terenu
Predsednica Lions kluba Velenje Alenka Avberšek se je za srčnost zahvalila vsem prostovoljcem in poudarila: »Hrana se razdeljuje znotraj socialne mreže članov prostovoljskih organizacij. Pravega stika s Centrom za socialno delo, da bi bili predlagatelji ljudi, ki to hrano potrebujejo, ne najdemo. Priporočilo gre od ust do ust, glede na priporočilo funkcionarjev, ki hodijo po terenu in zaznajo potrebe. Seveda predloge preverimo, potrebe registriramo in nato pomagamo. O vsem – tako prevzeti kot oddani hrani – skrbno vodimo dokumentacijo.«
Mala pomoč z velikim učinkom
Kot omenjeno, projekt podpira MO Velenje in na slovesnosti je župan Peter Dermol izrazil poklon in čestitke Lions klubu Velenje za koordinacijo projekta in številnim prostovoljcem, ki svoj prosti čas, energijo in tudi finančna sredstva namenjajo someščanom. »To so drobne stvari za skupnost, ki pa imajo velike pozitivne posledice pri ljudeh, ki pomoč potrebujejo. Ni presenečenje, da projekt v Velenju poteka na osnovi prostovoljstva, saj se lokalna skupnost ponaša s tradicijo brigadirstva in udarništva.«