Velenje, 8. maja – Med 8. in 10. majem je v prostorih Medpodjetniškega izobraževalnega centra (MIC) potekalo že 11. mednarodno tekmovanje partnerskih šol v okviru projekta Balkan Junior. Tradicionalni dogodek je znova združil dijake tekmovalce, njihove mentorje in vodstva srednjih šol s tehničnega področja iz osmih držav. Gostitelj letošnjega srečanja je bil Šolski center Velenje, na katerem so dijaki iz Turčije, Severne Makedonije, Črne Gore, Srbije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Slovenije merili znanje in spretnosti s področij mehatronike, strojništva in elektrotehnike. Žal so se morali letos odpovedati obisku kolegi iz Romunije.
Tehnika se hitro razvija
Direktor Šolskega centra Velenje Janko Pogorelčnik je pojasnil, da gre za projekt, ki je skozi leta doživel pomemben razvoj: »Začeli smo s strojništvom, kasneje se je pridružila elektrotehnika, danes pa vključujemo tudi mehatroniko. Srečanja potekajo vsako leto v drugi državi gostiteljici, kar daje projektu še dodatno razsežnost povezovanja in izmenjave izkušenj.«
Tekmovanje je sestavljeno iz dveh delov – teoretičnega in praktičnega. Teoretična vprašanja pripravijo mentorji ob jesenskem srečanju, jih uskladijo in prevedejo v jezike sodelujočih držav. Dijaki se nato skozi leto pripravljajo tako na teoretični del kot na izdelavo praktičnega izdelka, ki ga ob zaključku predstavijo na lokaciji tekmovanja.
»Gre za izjemno pomembno izmenjavo znanj, izkušenj in pedagoških pristopov. Tehnika se hitro razvija, nova znanja je treba čim prej prenesti tudi v šolski prostor. Veseli me, da kljub menjavam mentorjev in vodstev interes za sodelovanje ostaja močan in navdušenje ne pojenja.«
Pomen srečanja tudi za mesto
Podžupanja MO Velenje Aleksandra Vasiljević je izpostavila pomen tovrstnih dogodkov za mesto in širšo skupnost: »Takšna srečanja, ki povezujejo dijake iz republik nekdanje Jugoslavije in širše – letos tudi iz Turčije, imajo za Velenje izjemen pomen. Naše mesto je medkulturno in odprto, zato je gostovanje tako velikega dogodka tudi priložnost za povezovanje mladih, izmenjavo znanja in spletanje prijateljskih vezi. Verjamem, da bo današnji dan mladim ostal v lepem spominu – kot izkušnja, ki presega šolske klopi.«
Ob tem je poudarila tudi pomen sodelovanja MO Velenje s Šolskim centrom Velenje: »Šolski center je naš ključni partner na področju izobraževanja – oblikuje prihodnje kadre, ki jih Šaleška dolina potrebuje. Mednarodno sodelovanje pa temu daje še dodatno vrednost. Takšni dogodki širijo dober glas o šolstvu in Velenju tudi izven meja Evropske unije in pogosto vodijo do novih idej in sodelovanj, s katerimi bomo skupaj lažje premagovali prihodnje izzive.«