Svoboden je človek, ki svobode ne da

Polaganje venca pred proslavo
Naš čas

Velenje, 24. aprila – Pod naslovom »Svoboden je človek, ki svobode ne da« se je v četrtek zvečer v Domu kulture Velenje odvila osrednja občinska slovesnost ob dnevu upora proti okupatorju. Kulturni program so odlično pripravili in izvedli učenci in učitelji Osnovne šole Šalek, pri čemer so opozorili na nesmiselnost vojne.

Osrednji govornik je bil Drago Martinšek, direktor Knjižnice Velenje in predsednik Šaleškega društva general Maister Velenje. Poudaril je, da je celotna zgodovina slovenskega naroda prepletena z uporništvom in odporom. A najprej se je vprašal, ali bi umetna inteligenca, ki nam jo vsiljujejo namesto ustvarjalnosti in samostojnega razmišljanja, lahko sama spoznala nujnost upora proti okupatorju? In ob naštevanju razlik med umetno inteligenco in človekovim lastnim razmišljanjem, čustvi, občutki, zavestjo ugotovil, da se »vrednote gradijo v družini, med prijatelji, v širši družbi; nekatere spontano, nezavedno, za oblikovanje drugih pa se je treba otresti pasivnosti v povezavi z družbenim dogajanjem.

Je že res, da je ob negativnih pojavih v okolju in družbi nasploh najlažje obrniti glavo stran, si zatiskati oči pred resnico; kar je slabega, pospraviti pod preprogo. Toda zgodovina je neizprosna učiteljica in nam žuga s prstom: največ slabega se je zgodilo, kadar se je preveč ljudi obrnilo stran.«

V svojem govoru se je vprašal, zakaj so se posamezne slovenske zgodovinske osebnosti in nato tudi narod vedno upirali? »Zato, ker smo vedeli, kaj hočemo in kako hočemo živeti: v svobodni in v lastni državi, »kjer si bomo sami prosto volili vero in postave«, kot je preroško zapisal naš največji pesnik,« je odgovoril Martinšek.

In v govoru še dejal, da je »treba zaradi zgodovinske resnice ter nekaterih dvomov in skušnjav, ki se ponovno pojavljajo v nekaterih krogih pri nas in v naši soseščini, ponovno poudariti in pri tem zaradi obrambe resnice čvrsto vztrajati, da je temelj vsega zla, ki se je med drugo svetovno vojno in takoj po njej zgodilo v Sloveniji, tuja okupacija. Brez nje ne bi bilo ne vojne, ne strahotnih žrtev. Vsaka vojna je nesreča in prinaša s seboj trpljenje, kar v teh mesecih opazujemo v Ukrajini, Gazi in zelo površno tudi v desetine drugih vojnih žariščih po svetu. Trpijo pa predvsem nedolžni ljudje, posebej otroci.«

Pred proslavo so podžupanja MO Velenje Aleksandra Vasiljević, Drago Martinšek in članica nadzornega odbora Združenja borcev za vrednote NOB Velenje Alojzija Rihtaršič k spomeniku Onemele puške položili venec padlim borcem in žrtvam fašističnega nasilja v letih 1941–1945.