Medsebojno razumevanje je izjemno težko vzpostaviti

Zajtrk z nosilci kmetijskih dejavnosti
Naš čas

Udeleženci zajtrka za nosilce kmetijske dejavnosti opozorili na omejitve države in priseljenih občanov – Kmetijstvo pomembno tudi zaradi samooskrbe in urejenosti okolja

Šmartno ob Paki, 17. aprila – Vodstvo občine Šmartno ob Paki zagotavlja, da se zaveda pomena kmetijske dejavnosti v lokalni skupnosti, med dokaze za to pa uvršča tudi srečanje nosilcev teh dejavnosti. Lani so ga na pobudo predsednika komisije za kmetijstvo v občini Klemna Ježovnika pripravili prvič, pred tednom dni drugič. Odziv na letošnjega je bil boljši od lanskega.

Stvari včasih ne potekajo tako gladko, kot bi si želeli

V občini je registriranih več kot 200 kmetijskih gospodarstev, od tega jih živi samo od kmetijstva od 10 do 15. Na srečanju je župan občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar udeležencem predstavil aktualne aktivnosti v lokalni skupnosti. Te so prilagojene zmožnostim skromnega občinskega proračuna, je pojasnil. Med njimi je izpostavil aktivnosti v zvezi z iskanjem nadomestnih zemljišč za gospodinjstva, ki se morajo po avgustovskih poplavah leta 2023 preseliti. Na tem seznamu sta tudi dve kmetiji, za kateri za zdaj še niso našli ustreznih rešitev. »Stvari včasih ne potekajo tako gladko, kot bi si želeli.«
Menil je še, da s kmeti dobro sodelujejo in pri iskanju soglasij za izvajanje sanacijskih ukrepov na njihovih zemljiščih običajno nimajo težav. Lokalna skupnost pomaga kmetom po svojih zmožnostih, med drugim tudi z dodelitvijo nepovratnih sredstev, ki jih lahko pridobijo na osnovi prijave za enega od ukrepov, ki jih predvideva razpis za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva, gozdarstva in podeželja v lokalni skupnosti. »Čeprav v proračunskih prihodkih vaš delež ni velik, je vaša dejavnost izjemno pomembna zaradi samooskrbe s hrano, kar postaja vse pomembneje, ter pri urejenosti okolja. Žal pa se že kar nekaj časa ukvarjamo s sobivanjem med nosilci kmetijske dejavnosti in ostalimi občani. Medsebojno razumevanje je izjemno težko vzpostaviti. Zato apeliram na vse, naj se trudijo razumeti potrebe enih in drugih. Ob tem se je treba zavedati, da sodi naša lokalna skupnost med podeželska okolja in da kmetijska dejavnost ni le dejavnost, ki povzroča smrad, ampak tudi pozitivno vpliva na razvoj celotnega območja,« je še pripomnil Kopušar.

Brez širjenja dejavnosti bodo kmetije težko preživele

Klemen Ježovnik je poleg zahvale za podporo lokalni skupnosti udeležence srečanja pozval, naj se prijavijo na občinski razpis. Ta ni namenjen le nakupu novih strojev, ampak predvideva še nekaj drugih ukrepov, mimogrede tudi za nakup aditivov, z uporabo katerih je smrad gnojevke manj moteč. Po njegovem mnenju so danes kmetje v nezavidljivem položaju.
»Vsi nas omejujejo: država s kopico administracije, priseljenci pa na svoj način. Omejitve jemljejo voljo, a si bomo kljub temu še naprej prizadevali za samooskrbo s hrano in obdelane kmetijske površine. Menim pa tudi, da kmetijske zemlje ni treba izkoriščati za postavitev sončnih elektrarn, saj je za te na voljo dovolj streh.«
V razpravi se je oblikovalo še mnenje, da so pomembni tako večji kot majhni nosilci kmetijske dejavnosti in da je širjenje dejavnosti zlasti na kmetijah, ki živijo izključno od kmetijstva,  nujno, sicer zaradi obstanka na mestu ne bodo mogle preživeti.