Celostna obravnava bolnikov s pljučnim rakom

Strokovno srečanje v Bolnišnici Topolšica
Naš čas

Bolnišnica Topolšica organizirala srečanje, ki je del praznovanja njene 105. obletnice – Letno obravnavajo od 350 do 400 bolnikov z diagnosticiranim pljučnim rakom

Topolšica, 21. marca – V Bolnišnici Topolšica je potekalo strokovno srečanje z naslovom Multidisciplinarna obravnava bolnikov s pljučnim rakom, na katerem so strokovnjaki razpravljali o različnih vidikih zdravljenja pljučnega raka. Spregovorili so o povezanih boleznih, vključujoč diabetes, transplantacijo pljuč v Sloveniji, onkološko in kirurško zdravljenje, prehransko obravnavo bolnikov ter o pomenu psihološke podpore in paliativne oskrbe za bolnike.

Srečanje je izpostavilo pomen sodelovanja

Strokovna direktorica Bolnišnice Topolšica, dr. Diana Ramšak, spec. interne medicine, je ob tem poudarila, da je srečanje del praznovanja 105-letnice bolnišnice in je namenjeno predvsem specialistom, ki skupaj obravnavajo bolnike s pljučnim rakom. »Zbrali smo se s kolegi iz kliničnih centrov Maribor in Ljubljana, Onkološkega inštituta Ljubljana in Klinike Golnik, da izmenjamo izkušnje in znanje. Veseli smo, da so se vsi strokovnjaki odzvali našemu vabilu in pripravili zelo izčrpna predavanja,« je povedala.
Strokovno srečanje je odličen prostor za izmenjavo mnenj, idej in novih spoznanj, ki bodo koristna pri vsakodnevni klinični praksi. »Takšna srečanja so odlična priložnost, da se srečamo tudi v živo, si izmenjamo izkušnje in bogatimo znanje,« je dodala. Srečanje je izpostavilo pomen sodelovanja tudi z družinskimi zdravniki, brez katerih, kot je poudarila, njihovo delovanje ne bi bilo mogoče. Želijo si, da bi takšna strokovna srečanja, ki so že zdaj zelo uspešna, postala redna in bi se izvajala vsaj enkrat letno.
Ali pacienti zaupajo Bolnišnici Topolšica? »Letno obravnavamo od 350 do 400 bolnikov z diagnosticiranim pljučnim rakom. Diagnosticiranje in obravnava potekata v celotnem obsegu, vse do trenutka, ko gredo bolniki na nadaljnje zdravljenje, bodisi na onkološki inštitut bodisi na kirurški oddelek. Po zaključku zdravljenja se mnogi bolniki ponovno vračajo v Bolnišnico Topolšica, ki tesno sodeluje s kolegi iz sosednjih bolnišnic, še posebej v primerih, ko so potrebne dodatne strokovne ocene ali napotitve. Kadar se soočimo z zelo kompleksnimi primeri, kjer so naši terapevtski in diagnostični ukrepi izčrpani, vedno stopimo v stik s strokovnjaki terciarnih ustanov in, če je treba, preusmerimo bolnike k njim,« pojasnjuje strokovna direktorica Bolnišnice Topolšica.

Endoskopski center želijo prenoviti še letos

Bolnišnica si prizadeva za prenovo endoskopskega centra, ki je srce njihove diagnostike, še posebej pri obravnavi bolnikov s pljučnim rakom. »Upamo, da nam bo uspelo to prenovo izvesti čim prej, predvidoma še letos,« je povedala. Ob tem so še posebej osredotočeni na izboljšanje opreme in infrastrukture, saj si želijo zagotavljati še boljše razmere za izvajanje zahtevnih diagnostičnih postopkov.
Ko pacienti potrebujejo dodatne informacije, kot so nasveti glede prehrane, psihološke podpore ali paliativne oskrbe, jih bolnišnica napoti k ustreznim strokovnjakom. »Kar zadeva prehransko obravnavo, imamo v bolnišnici specializirano dietetičarko, ki obravnava vsakogar, ki potrebuje prehranski načrt. Ta načrt je ključnega pomena za to, da bolnik čim bolj prepreči izčrpanost zaradi bolezni in zdravljenja ter se prehransko podpre za lažje prenašanje postopkov,« je pojasnila dr. Ramšak.
Za psihološko podporo bolnikom je v bolnišnici na voljo tudi klinični psiholog. »Psihološka podpora je pomemben del celovite obravnave bolnikov, ki poteka sočasno z diagnostiko in zdravljenjem,« je dodala.

Paliativna oskrba ni le oskrba ob koncu življenja

Paliativna oskrba v Bolnišnici Topolšica trenutno poteka predvsem na oddelkih, kjer jo vključujejo že sočasno z diagnostiko. »Paliativna oskrba ni le oskrba ob koncu življenja, temveč tudi proces blaženja simptomov, ki spremljajo bolezen, obvladovanje bolečin, duševno in čustveno podporo ter kakovostno življenje bolnikov. Letos bolnišnica načrtuje uvedbo mobilnega paliativnega tima, ki bo bolnikom omogočil oskrbo v njihovem domačem okolju. Naš cilj je omogočiti bolnikom dostojno smrt v krogu družine, hkrati pa preprečiti nepotrebne hospitalizacije ob koncu življenja,« pojasnjuje strokovna direktorica.