Velenje, 21. marca – Nošenje dveh različnih nogavic je simbol dneva Downovega sindroma. S tem opozarjamo, da smo ljudje različni. Bolezen Downov sindrom imenujemo tudi trisomija 21, saj se na 21. kromosomskem paru namesto dveh razvijejo trije kromosomi. Ta dan obeležujejo po številnih državah sveta in že vrsto let se jim pridružuje tudi Slovenija.
Dovolj bo za izlet v muzej
Učenci in sodelavci velenjskega Centra za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje (CVIU) so prejšnji teden v Galeriji Velenje pripravili dogodek Skupaj zmoremo, prodajno razstavo likovnih del, ki so nastala v sodelovanju s slikarko Rosano Štiglic, mamo ene od učenk centra. Ideja je bila njena, spodbudili pa so jo učenci, ki so izrazili željo, da bi imeli izlet na Dolenjsko in si ogledali Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka. Kako so idejo in željo udejanjili?
”Rosana Štiglic se je ponudila, da bi sodelovala pri ustvarjanju slik, ki bi jih prodali. Učenci so narisali podlago, ozadje za 15 slik, slikarka pa jih je dokončala predvsem z živalskimi motivi. Prodali smo vse slike in tudi replike in izkupiček je dovolj velik za obisk muzeja in še za kosilo!” je skupaj z učenci vesel Aleksander Vališer, direktor CVIU.
Da so učenci izbrali muzej Lojzeta Slaka, ni presenečenje, saj so veliki ljubitelji glasbe, posebej narodnozabavne. “V šoli imamo ansambel, ki ima bogat repertoar zabavnih in narodnozabavnih skladb, tako da bi lahko že kakšno veselico imeli kar sami,” pove Vališer. “Šolski ansambel je nastal iz interesne dejavnosti poučevanja kitare. Naš učitelj Samo Pučnik je kitarist in učenci so izkazali interes za učenje igranja na kitaro. Naši učenci v redni glasbeni šoli težje sodelujejo, tu pa je bil pouk individualno prilagojen. Porodila se je ideja, da bi dodali še frajtonarico, ki jo igra naš učenec in se je je naučil v domačem okolju. Imamo tudi pevca Amadeja Kremžarja,” pove ravnatelj. Doda, da so veseli vsakega povabila za nastop.
Stregla sta Dejan in Sara
Na dan Downovega sindroma so učenci CVIU oživili dogajanje na Cankarjevi cesti. V kavarni Kofetarca so pripravili družabni dogodek, Dejan Savič in Sara Pustinek pa sta gostom stregla kavo. Dogodek je bil zelo dobro sprejet, kavarna pa polna obiskovalcev. Specialna pedagoginja Mateja Meh je izrazila veselje vseh, da so jim lastniki kavarne to omogočili, in tako so s skupnimi močmi pokazali, da so tudi osebe z Downovim sindromom sposobne enostavnih opravil.
Učencem v obeh aktivnostih ni bilo težko sodelovati, saj se radi družijo in so ponosni, da so v družbi sprejeti. Kako pa zdravi ljudje sprejemamo osebe s posebnimi potrebami?
“Ugotavljamo, da čedalje bolj, ampak je to rezultat tudi tega, da se mi čedalje več vključujemo v lokalno okolje, bolj se čutimo sprejete in z mnogimi inštitucijami v Velenju dobro sodelujemo, razumejo nas in nas tudi podpirajo,” je poudarila Mateja Meh in se v imenu učencev in sodelavcev CVIU zahvalila vsem, ki so jih podprli na kakršen koli način: “Hvala vsem, ki so darovali svoj čas, ki se jim je zdelo vredno, da so z nami, in so prišli na oba naša dogodka. Hvala tistim, ki so darovali za slike. Ganjeni smo, zbralo se je dovolj sredstev in gremo na izlet!”