Koncept razvoja energetike v Sloveniji je precej nedorečen

Posvet o prihodnosti slovenske in šaleške energetike
Naš čas

SDOŠE: posvet o prihodnosti slovenske in šaleške energetike – Maks Tajnikar: za zeleni prehod tehnološko nismo zreli

Velenje, 25. marca – Slovensko društvo za ohranitev šaleške energetike (SDOŠE) je pripravilo posvet o prihodnosti slovenske in šaleške energetike. Predsednik društva Branko Sevčnikar je k omizju povabil strokovnjake z različnih področij, ki so predstavili svoje videnje situacije v slovenski energetiki in poglede v prihodnost. Sodelovali so dr. Maks Tajnikar, dr. Franci Križanič, dr. Rafael Mihalič in Zvone Košnjek.

Slednji je predvsem poudaril pomen energetske lokacije v Šaleški dolini in opozoril, da rešitev v novih energetskih virih, ki jih še iščemo, na kratki rok ni, zato se bo Slovenija v prihodnjih letih soočila s pomanjkanjem električne energije. Razkorak med proizvodnjo in porabo naj bi bil leta 2030 že 6.000 teravatnih ur.
“To po naših predvidevanjih ne pomeni nič dobrega, tako zaradi cene kot zaradi zanesljivosti oskrbe z električno energijo,” je poudaril predsednik SDOŠE in organizator posveta Branko Sevčnikar.

Da je koncept razvoja energetike v Sloveniji precej nedorečen, pa je menil dr. Maks Tajnikar. “Stvari se menjajo tako rekoč čez noč in nekaterih vprašanj po mojem mnenju ne rešujemo na pravi način,” je poudaril.
Vprašal se je tudi, kaj je z zelenim prehodom, in odgovoril, da zanj nismo tehnološko zreli. “Sem spada tudi vprašanje TEŠ6. Z njeno prekvalifikacijo v toplarno delamo škodo Sloveniji, sploh v tem trenutku, ko vidimo, da je treba, da je država odporna, kot pravi tudi predsednik vlade. Slovenija mora biti odprta v svet, ne more se zapirati kot ZDA, in v takih razmerah je energetika ključna.”

Izpostavil pa je tudi, da je treba razvoj energetike ločiti od Šaleške doline, ker je energetika vseslovenski problem. “V Velenju je treba razmisliti o konceptu, ki ni vezan na energetiko,” je poudaril in pri tem dodal, da v Velenju ni dovolj razvito podjetništvo. “Po Sloveniji se je pokazalo, da so poslovne cone neke vrste iniciator gospodarskega razvoja. To je dokaj majhna, enostavna investicija, iz katere se lahko razcvete resno gospodarstvo.Velenje rabi še kakšno veliko tovarno. Hisense je kitajski. Zakaj nimamo še kaj kitajskega? Kitajska je danes v fazi prosperitete, hitre rasti in lahko prinaša jutrišnji čas tudi v take kraje. Pri vsem pa je treba paziti na okolje. Sem absolutno proti temu, da se fotovoltaika postavi na vaša jezera, to je smetenje tega območja,” je še poudaril dr. Maks Tajnikar.