Trta simbol radoživosti, sodelovanja, povezovanja

Rez vinske trte
Naš čas

Društvo vinogradnikov Šmartno ob Paki opravilo deseto rez potomke najstarejše vinske trte na svetu – Darovalcem grozdja modre kavčine steklenička protokolarnega vina

Šmartno ob Paki, 12. marca – Letošnje gregorjevo je bilo v občini Šmartno ob Paki malo drugačno kot običajno, in sicer zaradi desete rezi občinske potomke najstarejše vinske trte na svetu. Dogodek je pripravilo zelo delovno društvo vinogradnikov, ki združuje vinogradnike in kletarje iz vseh treh občin Šaleške doline. Potomko je dobila lokalna skupnost v dar leta 2015, zanjo pa ob pomoči aktualnega župana Janka Kopušarja skrbita še ovtar Franc Fužir, levji delež potrebnih opravil pa je v domeni skrbnice trte in predsednice društva Mojce Praprotnik.

Ta je tokrat (pod budnim očesom podžupanje občine Šmartno ob Paki Marjance Rogel Peršič, Fužirja in župana Občine Šoštanj Borisa Goličnika) opravila simbolno rez, saj vremenske razmere drugačnega opravila niso dopuščale. Del prireditve so tako prestavili v avlo šmarškega kulturnega doma.

Najpomembnejše opravilo

Po besedah Praprotnikove je rez vinske trte eno najpomembnejših opravil v vinogradu, »saj z njo vinogradnik nastavi nov letnik. Zelo pomembno je, da se pri tem ozira na vremenske razmere preteklega leta in na morebitne bolezni. V zadnjih letih zaradi teh razlogov strokovnjaki priporočajo mehko rez. Rezi takoj sledijo zelena dela v vinogradu. Če vinogradnik trto dobro obreže, a če za njim v vinogradu ni dobrega plevača ali obratno, je lahko delo enega ali drugega zaman, letina pa slaba.«

Praprotnikova se je zahvalila vsem trem občinam in tudi vsem drugim, ki jim pri doseganju zastavljenih ciljev stojijo ob strani. Dodala je, da je med cilji delovanja društva povezovanje med občinami in društvi in da jim za zdaj to odlično uspeva. Na ploščadi pred občinsko upravo in knjižnico trenutno raste sadika modre kavčine, odločitve o tem, da bi zasadili še eno, pa še niso sprejeli. »Obstoječo trto smo že podaljšali, a smo jo nato morali skrajšati. Počakali bomo eno leto, da si vinska trta opomore, in se nato odločali,« je še dejala Mojca Praprotnik.

Tudi podžupanja Marjanca Rogel Peršič je menila, da trta simbolizira trdoživost, v lokalni skupnosti pa je tudi simbol povezovanja in sodelovanja. Boris Goličnik se je v nagovoru pridružil mnenju govornic ter se zahvalil za negovanje in nadaljevanje tradicije. »Največje uspehe dosegamo, ko se spoštujemo in sodelujemo,« je še dejal Goličnik.

Lani so iz grozdja občinske vinske trte in grozdja modre kavčine, ki so ga darovali člani društva (teh je bilo 19), stisnili 80 litrov protokolarnega vina oziroma 130 ličnih, nekaj manj kot 4 decilitre velikih stekleničk ter blizu 30 litrskih steklenic. V zahvalo so vsi darovalci tudi tokrat prejeli stekleničko z napisom S ponosom za prijatelje.