Uspehi in ukrepi v okviru Zelene sheme slovenskega turizma – Slovenia Green

Velenje
MOV

Velenje, ki nosi zlati znak Slovenia Green Destination GOLD, sodi med vodilne slovenske destinacije na področju trajnostnega turizma. S premišljenimi ukrepi in prestižnimi priznanji dodatno utrjuje svojo vlogo v okviru Zelene sheme slovenskega turizma – Slovenia Green, ki omogoča ocenjevanje in izboljševanje trajnostnega delovanja destinacij in ponudnikov ter predstavlja pomemben korak k zelenemu in odgovornemu turizmu. Vsako leto beležijo višjo rast prihodov in nočitev ter goste iz vedno več držav sveta, hkrati pa prejemajo tudi številne mednarodne nagrade. Velik del uspeha pripisujejo tudi izjemnim prostovoljcem, ki so v letu 2024 opravili več kot 20.785 prostovoljnih ur.

Mestna občina Velenje je del Zelene sheme slovenskega turizma (ZSST) od leta 2015. Leta 2016 je pridobila bronasti znak Slovenia Green Destination, leta 2019 napredovala na srebrnega, v letu 2022 pa dosegla zlati znak Slovenia Green Destination GOLD, ki velja do februarja 2026. Leto 2024 je dodatno potrdilo Velenje kot trajnostno naravnano destinacijo. Prejeli so prestižna mednarodna priznanja, med njimi Evropski zeleni list in uvrstitev med 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest, kar potrjuje zavezanost trajnostnemu razvoju in inovativnim rešitvam na področju turizma.

V letu 2024 so z različnimi ukrepi krepili kakovost turizma in ozaveščanje o trajnostnem razvoju. Poseben poudarek so namenili trajnostnim prireditvam in ravnanju z odpadki. Izvedli smo 796 ur trajnostnega ozaveščanja prek projekta Zeleni informator, sodelovali pri treh certificiranih trajnostnih dogodkih, kot sta Promenada okusov in Pikin festival, ter uvedli povratne kozarce na javnih prireditvah, s čimer so odpadke zmanjšali za 60 %. Na mestni tržnici spodbujajo trajnostne prakse z organizacijo izmenjave ozimnice in promocijo zelenih navad. S pogledom v prihodnost so pripravili oceno ranljivosti turizma na podnebne spremembe ter akcijski načrt prilagajanja. Organizirali so tudi dogodek Zeleno Velenje, namenjen lokalnim ponudnikom, ki so prejeli simbole za trajnostno komuniciranje. V pripravi je strategija ravnanja z odpadki na ravni Mestne občine Velenje, s katero želijo izboljšati naše okoljske in podnebne rezultate.

Na področju destinacijskega menedžmenta so okrepili spremljanje turističnega obiska in dosegli izjemne rezultate. V letu 2024 so zabeležili 15-odstotno rast prihodov in nočitev v primerjavi z letom 2023. Gostili so turiste iz več kot 90 držav, ki so najpogosteje bivali v Campu Velenje in Hotelu Paka. Trenutno pripravljajo krizni načrt za turizem, ki bo dokončan do decembra letos, ko bo potekala ponovna ocena Slovenia Green Destination.

Med letošnjimi ključnimi dosežki na področju infrastrukture in krožnega gospodarstva izpostavljajo vzpostavitev knjižnice stvari Nucarnica v Centru ponovne uporabe, ki omogoča souporabo predmetov in spodbuja krožno gospodarstvo. Pomemben napredek predstavlja tudi ustanovitev Podnebno-energetske pisarne, ki deluje kot podporna točka pri zeleni preobrazbi mesta. Sprejeli so Načrt upravljanja z drevnino, ki zagotavlja zeleno in urejeno okolje za naše prebivalce.

Velenje ponosno izpostavlja tudi trajnostno mobilnost. Sofinancirali so novo kolesarsko pot Štrekna, ki povezuje Velenje s Koroško, ter nadaljevali s trajnostnimi prevozi, kot so Bicikel bus, Štrekna bus, Lokalc in mestni sistem izposoje koles BICY. V teku je prenova Velenjske plaže z gradnjo trajnostne in dostopne turistične infrastrukture, ki bo dodatno izboljšala turistično ponudbo mesta in prispevala k njegovi prepoznavnosti.

Leto 2024 je bilo za Velenje izjemno uspešno tudi na področju priznanj. Z zlato medaljo Entente Florale so se uvrstili med najbolj trajnostno usmerjene destinacije v Evropi, na natečaju Moja dežela – lepa in gostoljubna pa so osvojili drugo mesto med prepoznanimi turističnimi kraji. Staro Velenje je bilo nagrajeno z zlatim priznanjem, medtem ko je produkt Skrivnosti potopljenih vasi prejel drugo nagrado za digitalizacijo kulturnega turizma na ECTN Awards 2024 in se uvrstil med šest najboljših trajnostnih zgodb na svetu. Nagrado Hidden Gems of Slovenia 2024 so prejeli za podzemno pustolovščino v Hudi luknji. Posebej ponosni so na priznanja na področju promocije trajnostnega turizma. Film Za zeleno Velenje, ki je nastal v sodelovanju z Matejem Vraničem, kulturnim ustvarjalcem leta 2024 Mestne občine Velenje, je prejel srebrno zvezdico na vodilnem svetovnem turističnem sejmu ITB Berlin, kar dodatno potrjuje predanost trajnosti.