Velenje, 6. marca – V dvorani Centra Nova se je odvil 35. medobčinski Otroški parlament za Šaleško dolino, ki ga je kot regijski koordinator izvedla Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje (MZPM) pod pokroviteljstvom velenjskega župana Petra Dermola. Program je moderirala novinarka in publicistka Tina Felicijan, glavno besedo pa so na ta dan imeli otroci oziroma mladi parlamentarci, ki so se zbrali z vseh osnovnih šol MO Velenje ter občin Šoštanj in Šmartno ob Paki.
Najprej so mladi parlamentarci in parlamentarke v štirih delovnih skupinah uro in pol razpravljali, oblikovali mnenja in sklepe na podteme šolskega sistema, ki so bile odnosi in sodelovanje, učne vsebine in šola za življenje, metode in načini poučevanja ter vrednote in odgovornost. Nato so oblikovali predloge in sklepe. Pri tem so jih vodile izkušene mentorice Tina Felicijan, Simona Valoh, Živa Dokl, Ira Preininger in Ida Žličar.
Odnosi, praktične vsebine, več gibanja
Po razpravi po skupinah je sledil plenarni del, ko so v uvodnem govoru prisluhnili sekretarki MZPM Velenje, Bojani Špegel, sledila pa je glasbena točka nizkih tonov, ki so prihajali iz kontrabasov kvarteta, Štirje basi, učencev glasbene šole Fran Koruna Koželjski Velenje. V nadaljevanju so mikrofon in glavno besedo prevzeli mladi parlamentarci, ko je vsaka skupina posebej s svojima predstavnikoma predstavila izčrpno poročilo, o razpravi, pogovorih in sklepih o tem, kakšne šole si želijo.
Mladi so izrazili zaskrbljenost zaradi konfliktov in medvrstniškega nasilja kot tudi glede odnosov med učenci, učitelji in tudi starši. Poudarili so tudi, da si v šoli želijo več praktičnih vsebin, manj obsežnega učnega programa, da bi v šoli lahko pridobili predvsem uporabna praktična znanja za življenje. Mladi menijo, da je za njih pomembna zdrava prehrana in več gibanja in si želijo prilagoditev tudi na tem področju.
Razpravi mladih so prisluhnili tudi učitelji, ravnatelji ter predstavniki občin, podžupanja Aleksandra Vasiljević pa je poleg zahvale, ki je bila namenjena tako mladim kot ravnateljem in mentorjem za tako dobro izpeljan projekt, mladim namenila kar nekaj vzpodbudnih besed. Mlade sta nagovorila tudi šoštanjska podžupanja Urška Kurnik in Janko Kopušar, župan Šmartna ob Paki.
Prisluhnimo mladim
Simona Valoh, mentorica ene od skupin mladih parlamentarcev, je povedala, da otroci znajo dobro komunicirati in svoje ugotovitve tudi argumentirati, vse pa je seveda odvisno od tega, kako dobro se otroke na temo pripravi. O izbrani temi se začnejo pogovarjati že znotraj družine in se je potem v šoli učijo skozi celo šolsko leto. Mentorica je poudarila, da je dobro, da so mladi na teh področjih aktivni, da jim odrasli prisluhnemo, saj se jim s tem tudi lažje približamo. Valohova meni tudi, da so otroci v šoli na splošno zadovoljni, ampak da bi bilo dobro, da se jim s šolskim sistemom malce prilagodimo.
Bojana Špegel meni, da je prav, da odrasli prisluhnemo mladim, da izvemo, kaj jih v šoli moti in česa si želijo, pove tudi, da mladi zelo poudarjajo, da so učni programi prenatrpani. Tisti, ki imajo obšolske dejavnosti, imajo potem že več obveznosti kot zaposleni odrasli. Sekretarka še pove, da odrasli pri teh parlamentih sodelujemo zato, da otroke vodimo in jim pomagamo uresničiti njihove želje.