Rdeča nit gregorjevega ljubezen in povezovanje

Gregorjevo
ŠCV

Velenje, 10. marca – Gregorjevo je star slovenski praznik, ki ga praznujemo 12. marca in je tesno povezan z začetkom pomladi ter prebujajočimi se dnevi. Na Šolskem centru Velenje so dijaki Šole za strojništvo, geotehniko in okolje tudi letos, kot že več let zapored, zaznamovali ta tradicionalni praznik ob Velenjskem jezeru. Zbrali so se na Visti, pripravili krajši kulturni program, prižgali lučke ter spustili gregorčke v jezero.

Ravnatelj šole Peter Rozman je ob tem vesel, da pri nas ne namenjamo pozornosti le valentinovemu, temveč temu slovenskemu tradicionalnemu prazniku. »Takšni dogodki so med drugim tudi popestritev šolskega vsakdana. Dijaki se nanje pripravijo in se povežejo, kar je pomembno tudi za medpredmetno povezovanje. Poleg tega se ob tem družijo izven šolskih prostorov in izven pouka, na dogodku pa dijaki, učitelji in gostje skupaj ustvarijo posebno vzdušje.«

»Gregorjevo je simbol pomladnega preporoda in upanja, ko narava zaživi in vse zacveti, praznik pa sega globoko v zgodovino in naravno cikličnost,« pa je izpostavil podžupan MO Velenje Janez Melanšek. Bil je počaščen, da lahko sodeluje pri takem dogodku, saj je bil tudi sam nekoč dijak strojne šole. Spomnil je na zgodovinski pomen, ko so čevljarji in kovači na gregorjevo metali svetilke v vodo, da so se na simboličen način poslovili od svetilke, saj od takrat naprej pri svojem delu niso več potrebovali umetne svetlobe.