Velenje, 7. marca – Društvo diabetikov Velenje je pripravilo svoj redni občni zbor, ki se ga je udeležilo približno 100 članov. Na njem je predsednica društva Romana Praprotnik predstavila aktivnosti društva in izpostavila ključne cilje za letošnje leto. »Naš občni zbor je vedno zelo pester, saj se člani radi udeležujejo tovrstnih dogodkov, kjer se lahko družimo, izmenjujemo izkušnje in pregledamo preteklo delo. Za letos si želimo, da bi še naprej aktivno delovali na področju preventive. V sklopu tega smo že izvedli preventivno okrevanje, v prihodnjih mesecih pa bomo še tri. Veseli nas, da smo vključili tudi sladkorne bolnike tipa 1, še posebej tiste, ki se nahajajo v prelomnem obdobju med puberteto in odraslostjo. To je skupina, ki je pogosto spregledana, zato smo še posebej ponosni, da smo jih uspeli vključiti v naše aktivnosti. Mladi so tisti, ki morajo začeti skrbeti za svoje zdravje, vendar se pogosto preveč zanašajo na informacije, ki jih najdejo na internetu, namesto da bi se zatekli k strokovnjakom,« je zaključila Praprotnikova.
Predsednica je izpostavila tudi svojo vlogo na mednarodni ravni. »Ponosna sem, da sem bila povabljena k sodelovanju na Evropskem kongresu za diabetično stopalo, kjer sem imela priložnost predavati zdravnikom. To zame predstavlja veliko čast, saj lahko svoje znanje delim tudi v tujini,« je poudarila predsednica, ki je še naprej aktivna na področju izobraževanja in ozaveščanja o sladkorni bolezni.
Novosti na področju diabetesa
V okviru dogodka za člane Društva diabetikov Velenje je dr. med. Damjan Justinek, specialist interne medicine in diabetolog, predstavil novosti pri predpisovanju medicinsko tehničnih pripomočkov ter nov način vrednotenja urejenosti sladkorne bolezni. Novosti, ki so začele veljati decembra lani, prinašajo pomembne spremembe, ki vplivajo na način zdravljenja diabetikov. Kot je pojasnil dr. Justinek, se je način predpisovanja medicinsko tehničnih pripomočkov spremenil, saj zdravnik ne more več natančno določiti količine pripomočkov. Namesto tega se predpisuje samo obdobje uporabe, o preostalem pa se dogovorijo zavarovalnica, bolnik in dobavitelj.
Z diabetesom se srečujejo mladi
V zadnjem času se vse bolj izpostavlja vloga tehnologije pri obvladovanju sladkorne bolezni. »Nekdaj smo dajali poudarek novim zdravilom in inzulinu, danes pa se osredotočamo na izkoriščanje tehnoloških zmožnosti, kot sta senzorski nadzor in vizualizacija podatkov. Tehnologija lahko k boljšemu obvladovanju diabetesa prispeva do 30 odstotkov, saj pacientom omogoča boljšo predstavo o lastnem stanju, kar pripomore k boljšemu upravljanju in obvladovanju bolezni,« je poudaril dr. med. Damjan Justinek in dodal, da se s sladkorno boleznijo žal srečuje vse več mladih, kar je predvsem posledica sodobnega načina življenja.
»Na žalost se zaradi nezdrave prehrane in premalo gibanja številni otroci in mladostniki soočajo z debelostjo, kar povečuje tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Ni več nekdanjih tipičnih otroških teles, ampak se že v osnovnih šolah srečujemo s primeri prekomerne telesne teže. To je velika skrb za zdravje, saj sladkorna bolezen ni le bolezen starejših, ampak se z njo soočajo tudi mladi. Sladkorna bolezen tipa 1 je sicer nekoliko manj pogosta, vendar njeno število prav tako narašča. Pri tem je ključnega pomena spreminjanje življenjskih navad, saj gibanje in uravnotežena prehrana lahko preprečita razvoj te bolezni,« pove diabetolog, ki se mu zdi pomembno, da se mladi bolj vključijo v naravne aktivnosti, kot so planinski tabori in šole v naravi. Žal včasih naletijo na odpor, saj se starši pogosto bojijo za varnost otrok. A prav vzgoja za zdrav način življenja je pomoč mladim, da se zavedajo pomena gibanja, zdrave prehrane in skrbi za svoje zdravje že od mladih nog.